Publicista Veton Suroi izjavio je večeras da sada nije najbolje vreme za pregovore sa Srbijom, da je Kosovu potreban socijalni konsenzus i da u novu fazu dijaloga uđe ojačano. Smatra da Srbija u dijalog ulazi punom snagom, a Kosovo ne.
“Imamo nesrazmernost u snazi, Srbija ulazi punom snagom. Nakon završetka izbora, očekuje se da će Vučić imati podršku više od 50 odsto birača. On je nesumnjivo glavna snaga u Srbiji i postoje mogućnosti za donošenje odluka”, rekao je Suroi.
Suroi je gostujući u emisiji “DESKU” na KTV naveo da na Kosovu nema takve političke moći.
“Bilo bi pametno stvoriti neku vrstu društvenog konsenzusa u pregovaračkom procesu. Ne vidim mnogo prostora za to, pošto smo izašli iz političkog sukoba i formiranja vlade onako kako je formirana. Ovo nisu najbolji trenuci za pregovaranje i ovo treba shvatiti kao hendikep”, rekao je Suroi.
Suroi je naglasio da je predsednik Kosova Hašim Tači uzurpirao proces dijaloga. Kazao je da Tači nema sposobnost da vodi proces dijaloga.
Rekao je da je Kosovo samo krivo što je pristalo da uđe u briselski proces koji je vođen po nahođenju.
Suroi je za neuspešan proces okrivio i međunarodnu zajednicu.
“Kada je taj proces otvoren, međunarodna zajednica je takođe stvorila i Specijalni sud. Ovo ne ide zajedno. Ne možete istovremeno imati Tačija za glavnog pregovarača i glavnog osumnjičenog za zločine. Da li je to bilo namerno urađeno od međunarodne zajednice ili je slučajnost, ne znam. Ne upuštam se u teorije zavere, međutim ovo je uveliko narušilo položaj Kosova”, rekao je Suroi.
Ljudi su uvereni da postoji veliki pritisak na glavnog osumnjičenog za zločine, koji je takođe pregovarač za Kosovo, rekao je Suroi i istakao da povezanost između ova dva pitanja može biti protumačena na različite načine, pogrešno ili ne.
Suroi: Američka inicijativa neće nužno dati pozitivan rezultat, ne znamo šta će se desiti
Suroi je nazvao haotičnim i ishitrenim najnovija dešavanja u pogledu dijaloga između Kosova i Srbije, jer su ih Sjedinjene Američke Države 27. juna pozvale na razgovor o dijalogu.
U emisiji “Desku” na KTV, Suroi je rekao da je ovo prvi put da nema dogovora između Sjedinjenih Američkih Država i Evrope o tome kako da se krene napred sa dijalogom Kosovo i Srbija.
“Ovo je prvi put da se događa ovako nešto. Ovo je prvi put nakon gotovo 30 godina da nema dogovora između SAD i EU o tome kako dalje. Ovo je prvi put da su dva procesa odvojena jedan od drugog. To je prvi put da nije bilo dogovorenih principa liderstva između Sjedinjenih Država i moćnih evropskih država. Ovo je prvi put da se ovaj proces odvijao u tajnosti. To je prvi put da Kosovari odlaze bez spiska svojih principa“, rekao je Suroi.
Dodao je da je „malo haotično i ishitreno“ to što vlada koja je, kako je rekao „upravo preuzela vlast“ nije bila obaveštena.
„Imamo gospodina Tačija koji je upoznat, bio je u kontaktu sa gospodinom Grenelom i drugom strankom koja zastupa Vladu, koja je upravo preuzela vlast i nije bila obaveštena o ovim dešavanjima. Malo je haotično i ishitreno”, rekao je Suroi.
Prema njegovim rečima, u svaku rundu pregovora u poslednjih deset godina Kosovo je išlo i preuzimalo nešto kao obavezu.
“Brisel je imao dve velike negativne posledice za Kosovo. Prva posledica bila je dekonstrukcija države, uvođenje zajednice kao ustavne kategorije, pošto ju je parlament usvojio kao obavezujući sporazum i međunarodna delegitimizacija Kosova jer je Kosovo ušlo u briselski proces u obliku u kome je ušlo prihvatanjem ponuđenih uslova, priznalo je da pitanje statusa nije okončano”, rekao je Suroi.
Dodao je da je za deo sveta pojačana srpska interpretacija da je Kosovo nedovršena priča i da će pitanje statusa biti zatvoreno u Briselu.
Naveo je da nakon mišljenja Međunarodnog suda pravde, nije bilo potrebe da lideri Kosova, koji su bili u dijalogu, izjave da je to ekvivalentno poricanju nezavisnosti od strane Srbije.
“Nije bilo potrebe da se Tači i drugi koji su učestvovali u ovom procesu izjašnjavaju da je proglašenje nezavisnosti ekvivalentno srpskom negiranju ove deklaracije“, rekao je Suroi.
Istakao je da u trenutku kada su se složili da uđu u pregovarački proces u Briselu, u kome se Kosovo tretira u dve dimenzije, dakle tretira se i odluka Međunarodnog suda pravde i srpska interpretacija da proces nije okončan i dodao da je „potom u procesu dijaloga priložena i uvedena fusnota”, rekao je Suroi.
Naglasio je da je to greška koja je koštala Kosovo.
“Integrisane su neke nadgradnje u pravnu strukturu zemlje. Kao rezultat ovih neuspeha u Briselu, imamo američku inicijativu, koja neće nužno dati pozitivan rezultat, tako da ne znamo šta će se desiti”, dodao je Suroi.
Svi ulaze u proces dijaloga u Vašingtonu bez principa, a to je problematično.
Svi ulaze u proces dijaloga u Vašingtonu bez principa, a to je problematično, smatra Suroi. Ističe da je Kosovo ušlo i između dve polarizacije, između SAD i EU, ali i američkih internih nesuglasica.
„Stejt Department je bio tu od početka, Ministarstvo spoljnih poslova i jedan američki diplomata je uvek bio uključen u briselski proces, ne za stolom, ali u procesu. Sada imamo posebnog izaslanika predsednika, tako da je Tramp direktno angažovan, preko Grenela. Ovaj proces je potpuno nekontrolisan od zemalja EU i svojevrsnom konkurencijom i to nas dovodi u lošu poziciju, jer ulazimo između polarizovanih strana. Ulazimo i u američku unutrašnju polarizaciju. Otkako smo počeli da se bavimo Sjedinjenim Državama, uvek smo zahtevali da platforma za Kosovo bude platforma republikanaca i demokrata, a ovog puta to nije se desilo. Imamo nadmetanje, ulazimo u poslednja četiri meseca pre američkih predsedničkih izbora i ulazimo u makaze unutrašnjeg sukoba koji je vrlo polarizovan. I ulazimo u političku trku između SAD i EU koja nam ne donosi nikakvu korist”, rekao je Suroi.
Naglašava da je trebalo da postoji dogovor između SAD i najmoćnijih država EU.
„Nije bilo pitanje odbijanja, ali insistirali smo na dogovoru između SAD i EU, jer nije bilo razloga da se Vašington, Pariz, Berlin, London ne dogovore o tome kako postupati dalje, to bi dalo kredibilitet procesu. Moramo ići u Vašington“, rekao je Suroi.
Prema njegovim rečima, ako se pregovarački proces odvija bez principa, nema konačnog proizvoda.
Pravi problem može biti taj što Rusija može tražiti da bude prisutna u dijalogu
Suroi je ocenio da je pravi problem možda taj što Rusija, pored Sjedinjenih Država, želi da bude prisutna i u dijalogu između Kosova i Srbije.
Prema njegovim rečima, Kosovo je grešilo od trenutka kada je dobilo odluku Međunarodnog suda pravde o pitanju nezavisnosti.
“Nismo morali da čekamo da nam Evropska unija ili Sjedinjene Države donesu nešto što mi ne želimo. Glavna greška bila je kada je proglašena nezavisnost Kosova, Srbija je to porekla, počela sa paljenjem graničnih prelaza. Vlada je saopštila da neće doneti drugu odluku i da će ovo pitanje uputiti međunarodnom sudu pravde. Pošto ju je poslala tamo, to je konačni pravni oblik političkog procesa. U tom trenutku, Kosovo je moralo da kaže u redu, vi ste to tražili, ovo je pravna odluka”, naveo je Suroi.
“Umesto toga, Kosovo je pristalo na politički proces koji je Srbija ponovo pokrenula radi delegitimizacije i uspostavljanja pravne sumnje na nezavisnost. A to je nonsens. Kosovo je napravilo štetu sebi i nastaviće to da to čini ako ne utvrdi kakva će biti priroda razgovora sa Srbijom u budućnosti”, istakao je Suroi.
Dodao je da postoji potreba za dijalogom, ali i potreba da se dijalog struktuira tako da se uspostave međudržavni odnosi između Kosova i Srbije u okviru u kojem SAD i EU mogu da pomognu.
Suroi je takođe naglasio da Kosovo treba da traži konsenzus između SAD i EU, jer ne mogu biti dva paralelna procesa.
“Grenel je obećao da Sjedinjene Države žele da pomognu ekonomsku obnovu. Čini mi se da govorimo o 200 miliona dolara, vrlo dobro, ali Kosovo bi trebalo da da ideje kako bi bile sve efikasnije za obe strane. Očekuju nas dva procesa postizanja konsenzusa. Prvi je između SAD i Evropske unije, jer ne mogu biti dva paralelna procesa. Možemo pomoći, možemo tražiti da se oni usaglase. Treba to tražiti, jer ne mogu biti dva paralelna procesa, jer nam to ne ide u prilog”, rekao je Suroi.
Postoji proces o kome je odlučila Generalna skupština UN, Brisel. SAD su se složile da to podrže, tražili smo da bude veća uloga SAD, između ostalog i zbog neuspeha EU. Stvarni problem može biti u tome da pored Sjedinjenih Država i Rusija zatraži da bude prisutna, kao što je i zahtevala, rekao je on.
Dalje je dodao bi pored transatlantskog jedinstva trebalo da postoji i kosovsko jedinstvo.
“Nismo ti koji određuju kako se ponašaju Sjedinjene Države i Evropska unija. Iskustvo nas je naučilo da mora postojati transatlantsko jedinstvo. A iskustvo nas je naučilo da je u Rambujeu, u Beču, Kosovo bilo ujedinjeno i postojala je mogućnost za napredovanhe u Briselu smo videli da Kosovo nije ujedinjeno i nije uspelo. I treba se ponovo ujediniti. To jedinstvo ne može se izgraditi brzopleto, već se mora uložiti napor za politički konsenzus”, rekao je Suroi.
Dalje je dodao da će premijer i predsednik otići u Vašington da razgovaraju o procesu koji nema ni transatlantski ni unutrašnji kosovski konsenzus.
“Problem je u tome kakav je sporazum. Ako se sporazumom naziva ono što će biti sveobuhvatno i konačno, postoji razlog za strah, jer takav sporazum se ne može postići brzopleto. Pogotovo ne ako su ga ranije pripremili Tači i razni lobisti” rekao je Suroi.
Dalje je istakao da ne treba čekati da se Skupštini prosledi mogući štetni sporazum, jer je već viđeno da su ratifikovani i štetni sporazumi.
“Zaboravlja se da je bilo loših sporazuma i da su ratifikovani. Prethodna skupština ratifikovala je jedan štetni sporazum. Ratifikovala je Briselski sporazum i sada imamo zakonsku obavezu sa Zajednicom. Ne treba verovati da će naši predstavnici braniti to pitanje, jer se pokazalo da je ovo blanko uverenje štetno. U poslednjih 10 godina, naši predstavnici na čelu sa Hašimom Tačijem mogli su da stvore štetne sporazume i stvorili su ih, pa zašto im ponovo verovati”, zapitao je Suroi.