Naime, njegove kolege pjevači i muzičari, ali i Bosanci i Hercegovci, nakon njegove smrti razmišljali su kako da on ne doživi sudbinu drugih velikih imena muzičke scene i na koji način da dobije mjesto koje zaslužuje. U januaru i februaru postojale su različte ideje i incijative da neka od ulica ili neki od trgova u centru bh. prijesolnice dobije ime po poznatom kantautoru, ali, nažalost, ništa od toga se nije desilo.
Asocijacija kompozitora – muzičkih stvaralaca (AMUS) sugerisala je Ministarstvu kulture KS da se Dom mladih u Skenderiji zove Dom mladih Kemo i Davor (po Kemalu Montenu i Davorinu Popoviću).
– Mi ne odustajemo od ove ideje i ona će, sigurno, u budućnosti biti realizirana. Treba da prođe neko vrijeme i potrebne procedure, ali sasvim sigurno nećemo zaboraviti našeg velikana. U AMUS-u razmišljamo i o muzičkoj nagradi koja bi nosila Kemino ime. Mi smo uvijek tu za naše muzičare, pjevače i ostale članove udruženja, a veličine kao što je bio Monteno, naravno, imaju posebno mjesto. On nas je sve zadužio svojim djelima i sve ćemo uraditi da buduće generacije znaju šta je za BiH uradio Kemal Monteno – rekao je za Faktor.ba Mirza Hajrić, direktor Stručne službe AMUS-a.
Halidu Bešliću, koji je bio veliki prijatelj Kemala Montena ali i cijele njegove porodice, sviđa se inicijativa AMUS-a.
– Moke je mnogo dao Sarajevu, Bosni i Hercegovini ali i cijeloj regiji. Sigurno je da će ga i buduće generacije pamtiti po lijepim pjesmama, a lijepo bi bilo da neka ulica ili dvorana dobije ime po njemu. Ako kod nadležnih ne prođe incijativa da se Dom mladih zove po našim velikanima Kemalu Montenu i Davorinu Popoviću, bilo bi lijepo da onda Bosanski kluturni centar (BKC) dobije ime po našem Kemici jer je tamo napravio mnogo lijepih i nezaboravnih koncerata – rekao je Bešlić.
Ivica Šarić, prvak Opere Narodnog pozorišta u Sarajevu, smatra da Monteno ne smije doživjeti sudbinu drugih naših muzičkih i sportskih legendi.
– Legende kao Kemal Monteno i Davorin Popović uvijek će biti sa nama zahvaljujući neprolaznim pjesmama, a na nama je da sve uradimo da im se zahvalimo i na druge načine. Oni su dali veliki doprinos našoj muzici i umjetnosti – kaže Šarić.
Kemal Monteno umro je 21. januara u u 67. godini u zagrebačkoj klinici Rebro nakon transplantacije bubrega. Od 2011. godine Kemal Monteno je bio na dijalizi, a zbog problema sa dijabetesom 2012. godine ugrađena mu je i srčana premosnica. Sahranjen je 28. januara u Aleji velikana na gradskom groblju Bare u Sarajevu.