”Budžet za te izbore bio bi otprilike isti kao i budžet za prethodne parlamentarne izbore. U sklopu te sume je plaćanje članova komisije, političkih partija, štampanje glasačkih listića i drugog izbornog materijala i sve ono što mi kao izborna komisja moramo da izvršimo u perodu od proglašenja do proglašenja zvaničnih izbornih rezultata”, naglašava Daka.
Ustav Kosova predviđa rok od 30 do 45 dana za organizovanje izbora. Ovaj rok počinje od dana njihovog raspisivanja.
Politički analitičar Fadil Lepaja izražava stav da su izbori moguće, ali ne i najbolje rješenje. On smatra da je neophodna politička saglasnost kako ne bi došlo do ponavljanja izbora, koji bi Kosovo koštali koliko i prethodni.
”Treba dati šansu onima koji imaju većinu, da vidimo šta oni mogu da učine. Mislim da odlazeća Vlada i Demokratska partija Kosova sa svojom neobičnom koalicijom treba da popusti i polako preda vlast onima koji uživaju povjerenje građana”, kaže Lepaja.
Lepaja je rekao da ne očekuje ništa novo od tih izbora, osim možda deblokade skupštine.
I pored brojnih razgovora predsjednice Jahjage sa liderima političkih partija, ne postoji volja stranaka za promjenom političkih stavova.
S druge, strane ambasador Velike Britanije Jan Klif rekao je da je međunarodna zajednica razočarana ovakvom političkom situacijom koja se odražava na blokadu svih ostalih institucija.