14:01 Okončan ukop
Ukopano je 136 žrtava srebreničkog genocida.
13:42 Ukop žrtava
U Potočarima je počeo je ukop 136 žrtava genocida.
13:30 Klanjanje dženaze
Vjernici su okončali klanjanje dženaza-namaza. Počelo je iznošenje tabuta sa Musalle Memorijalnog centra. Nakon toga uslijedit vće ukop.
13:20 Reis Kavazović: Kada vam dođe uglednik nekog naroda iskažite mu poštovanje
Ovo je za Bošnjake najsvetije mjesto, kazao je reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović u obraćanju prije dženaze za 136 žrtava genocida u Srebrenici, prenosi Anadolu Agency (AA).
Reis je citirao hadis u kojem se kaže “kada vam dođe uglednik nekog naroda iskažite mu poštovanje”, i podsjetio kako je taj hadis “sunnet Allahovog Poslanika”.
“Vi koji ste muslimani i tako se osjećate, tako treba na ovom mjestu i da se ponašate”, kazao je Kavazović.
On je kazao kako je 11. juli, dan kada se obilježava 20 dugih i tužnih godina od genocida nad Bošnjacima u Srebrenici, dan “koji je duboko uklesan u mramornom kamenu naših sjećanja”.
Izrazio je nadu i da pravdoljubivi dio svijeta osjeća “breme zla koje nosimo na našim plećima”.
13:15 Vjernici klanjali podne i ikindija-namaz
Nakon komemoracije povodom 20. godišnjice genocida u Srebrenici, u mezarju Potočari počeo je vjerski program.
Dženaza-namaz za 136 žrtava genocida počela je u 13.00 sati, prvo klanjanjem podne i ikindija-namaza, a onda će početi dženaza-namaz.
Nakon toga uslijedit će iznošenje tabuta od Musalle do mezarja i čitanje imena žrtava genocida.
12:55 Povici Vučiću
Dok je premijer Srbije išao od bivše fabrike akumulatora do prostora u Memorijalnom centru predviđenom za delegacije, veći broj okupljenih uputio mu je zvižduke. Pojedinci su prema njemu bacali i predmete.
Situacija se smirila nakon što je reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović pozvao da se smire i pristupe namazu.
12:52 Okončana komemoracija
Okončana je komemoracija i govori zvanica. Sada će uslijediti vjerski dio dženaze, a potom i ukop 136 žrtava genocida.
12:47 Govor Advije Ibrahimović kojoj su u genocidu ubijeni roditelji
Predstavnica žrtava genocida u Srebrenici Advija Ibrahimović je, obraćajući se na komemoraciji u Potočarima, kazala da je danas dan kad okupljeni u bjelini potočarskih nišana ponovo svjedočimo istinu o počinjenom genocidu u Srebrenici i njegovim posljedicama po one koji su genocid preživjeli.
Istaknula je da su na današnji dan, tačno prije 20 godina, “ovom dolinom tekli potoci krvi nevinih Srebreničana koje je ubila ljudska mržnja zato jer nisu pripadali soju i vjeri onih kojim je ubijanje iz mržnje bila životna vodilja“.
12:45 Grabar-Kitarović: Sjećanje na žrtve je trajna obaveza
Danas zajedno sa svima vama poklanjam se nevinim žrtvama čiji su životi izgubljeni prije 20 godina, poručila je predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović na komemoraciji povodom 20. godišnjice genocida u Srebrenici, javlja Anadolu Agency (AA).
Istakla je da je teško na ovom mjestu tolike tuge i boli pronaći primjerene riječi kojima bi opisala što osjeća. Grabar-Kitarović je kazala da je opravdana težnja porodica za istinom koja se još iskrivljuje, relativizira, prikriva unatoč priznatim i poznatim činjenicama.
“Njihova razumljiva želja za pravdom još uvijek nije zaživjela. Sjećanje na žrtve sve nas trajno obvezuje. Obvezuje nas da Srebrenica kao mjesto najstrašnjijeg zločina od Drugog svjetskog rata ne bude u našim mislima samo 11. jula. Obvezuje nas uvijek i iznova na čuvanje Srebrenice kao opomene na to što se događa kada zakažu međunarodni mehanizmi, kada zakaže kolektivna savjest, kada se ne ispuni zadaća očuvanja temeljnog ljudskog prava na život”, poručila je Grabar-Kitarović.
12:43 Čović: Srebrenica je danas centar cijelog svijeta
Član Predsjedništva BiH Dragan Čović je na komemoraciji povodom 20. godišnjice genocida u Srebrenici prisutnima kazao kako je Srebrenica postala mjesto tišine i stradanja, javlja Anadolu Agency (AA).
“Srebrenica je danas centar cijelog svijeta. Taj svijet danas suosjeća sa žrtvama. Srebrenica je bol koja pripada cijelom svijetu. U Srebrenici je počinjen genocid koji nas je sve trajno postidio. Srebrenica je mjesto genocida, ali i simbol koji nas iznova okuplja, ovdje je naša savjest. Ima li ovdje iko nevin od nas, osim ovih žrtava i porodica?”, istakao je Čović.
Na kraju je poručio kako iz Srebrenice, ipak, treba poslati poruku mira u svijet kako se ratovi više nikada ne bi dešavali.
12:40 Pahor: Volio bih vas pozvati ka oprostu i pomirenju
Predsjednik Slovenije Borut Pahor na komemoraciji povodom 20. godišnjice genocida u Srebrenici pozvao je sve ljude koji žive u Bosni i Hercegovini na oprost i pomirenje i rekao kako je evropska perspektiva jedini pravi put za BiH, prenosi Anadolu Agency.
“Volio bih vas pozvati ka oprostu i pomirenju. U potpunosti ću razumjeti ako ovaj poziv probudi različite osjećaje. Taj zadatak je beskonačno težak, oprost i pomirenje zahtijevaju jako puno hrabrosti i povjerenja. Po mom mišljenju, to je jedini put za bolju i sigurniju budućnost”, kazao je Pahor naglasivši kako je u BiH došao kao prijatelj i kako iz nje želi otići kao prijatelj koji će se snažno zalagati za evropski put BiH.
Kazao je kako je očekivati od nekoga ko je doživio zločine da oprosti, jako je teško, ali da bez toga nema pomirenja, a bez pomirenja nema povezivanja i saradnje, bez saradnje nema jedinstva, a bez jedinstva ne mogu se donijeti velike odluke…
“Upravo to je potrebno sada Bosni i Hercegovini i svima vama”, kazao je dodavši kako zna da je to jako teško, ali da je to “jedini put vrijedan snova i nadanja sve vaše djece”.
12:28 Clinton: Iz dubine svog srca ja volim ovo mjesto
Bivši predsjednik Sjedinjenih Američkih Država i šef delegacije SAD-a na današnjoj komemoraciji žrtvama genocida u Srebrenici Bill Clinton je kazao, popraćen aplauzom zvanica, da danas “trebamo reći da su naše različitosti važne, ali da nam je ono što je zajedničko važnije i to svi u Memorijalnom centru dokazuju”, javlja Anadolu Agency (AA).
Ovo je poruka Billa Clintona
Na početku govora Clinton se zahvalio Ćamilu Durakoviću, načelniku Opštine Srebrenica, uz riječi da samo Bog zna zašto je on pošteđen kada su njegovi najmiliji ubijeni.
“Poruka pomirenja i nade koji ste vi ovdje rekli pokazuju da možda postoji neka viša mudrost iznad toga”, rekao je Clinton.
12:24 Davutoglu: Svako od ubijenih predstavlja cijelo čovječanstvo
Turski premijer Ahmet Davutoglu je danas na komemoraciji povodom 20. godišnjice genocida u Srebrenici prisutnima kazao da je bitno iskazati solidarnost sa žrtvama kako se strašni genocid više ne bi nigdje desio, javlja Anadolu Agency (AA).
“Kada god dođem ovdje i prođem kroz mezarje čitam imena ubijenih. Neki su bili mladi, a neki stariji. Zamišljam zadnje sate prije nego su ti ljudi ubijeni. Uvijek mislim da svaka od tih osoba predstavlja čovječanstvo”, rekao je Davutoglu.
Istakao je da je u Srebrenici u julu 1995. godine ubijeno i čovječanstvo, a ne samo Bošnjaci.
“Oni koji su ubili ovdje više od 8.000 Bošnjaka, oni su ubili čovječanstvo i ljudsko dostojanstvo. Ovdje dolazimo da predstavljamo čovječanstvo, to je za nas sveta dužnost. Oni koji su ubili ove ljude su ubili i svakog od nas”, rekao je turski premijer.
Naglasio je da međunarodna zajednica nije uspjela da spriječi genocid koji se desio u julu 1995. godine.
“Međunarodna zajednica nije uspjela da spriječi ova tragična dešavanja. Ako mi politički lideri ne budemo ujedinjeni možemo se opet naći u sličnoj situaciji. Uvijek govorimo nikada više, ali se dešava. Ovdje moramo izgraditi duh mira i vratiti ljudsko dostojanstvo. Zato ne možemo propagirati mržnju i osvetu. Uspijeh Bosne bi bio uspijeh čovječanstva, zato moramo podržati BiH”, kazao je Davutoglu.
12:05 Šef holandske Diplomatije: Dijelimo odgovornost za ono što se desilo
Ministar vanjskih poslova Kraljevine Holandije Bert Koenders je danas na komemoraciji povodom 20. godišnjice genocida u Srebrenici kazao da međunarodna zajednica nije zaštitila bosanske muslimane u julu 1995. godine, javlja Anadolu Agency (AA).
“Genocid koji je ovdje počinjen je najmračniji dio naše zajedničke prošlosti. Danas stojimo ovdje postiđeni pred vama. Međunarodna zajednica nije pružila odgovarajuću zaštitu u sigurnoj zoni u Srebrenici”, rekao je holandski ministar vanjskih poslova.
Istakao je da Holandija dijeli odgovornost zbog genocida koji se desio u Srebrenici.
“Holandska vlada dijeli odgovornost zbog onoga što se ovdje desilo. Duboko suosjećamo sa ljudima Srebrenice. Ovo što se ovdje desilo, ne smije se više nikada nigdje desiti. Moramo čuvati uspomenu na one koji su ubijeni”, kazao je holandski ministar.
12:00 Kraljica Nur: Majke Srebrenice imaju posebno mjesto u mom srcu
Povjerenica Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP) kraljica Nur od Jordana u obraćanju na komemoraciji povodom 20. godišnjice genocida u Srebrenici kazala je kako majke Srebrenice od njene prve posjete u julu 1996. imaju posebno mjesto u njenom srcu.
“Vaša snaga, milosrđe, povjerenje i tolerancija, koje prkose mraku i boli, inspirisali su me, i pokazali kako snaga vjere i ljudskost pobjeđuju zlo”, kazala je kraljica Nur podsjetivši kako su žene i porodice Srebrenice izgubile najdraže u zločinu koji su međunarodni sudovi okvalificirali kao genocid.
“Tu smo da nastavimo u mukotrpnom putu traženja pravde”, naglasila je kraljica Nur, prenosi Anadolu Agency (AA).
11:55 Izaslanik Ban Ki-moona: Obavezujemo se da će istina biti otkrivena
Zamjenik generalnog sekretara UN-a Jan Eliasson je kazao da su se danas u Potočarima okupili kako bi potvrdili da su hiljade života koji su prije 20 godina okončani na tako užasan način životi koji se moraju pamtiti, javlja Anadolu Agency (AA). Eliasson je prenio saosjećanje generalnog sekretara UN-a Ban Ki-moona. On je kazao da odaje počast za hrabrost i dostojanstvenost svih onih koji ustrajavaju uprkos patnji.
“Obavezujemo se da će cijela istina biti otkrivena. Potraga za onima koji nisu pronađena će se nastaviti. Pravda će stići odgovorne za zločine”, poručio je Eliasson.
U nastavku govora Eliasson je rekao da Ujedinjene nacije i međunarodna zajednica nisu uspjeli zaštiti žrtve i to će ih zauvijek mučiti i to tako treba biti.
“To nas je potreslo iz temelja i na mnogo načina utjecalo na rad Ujedinjenih nacija. Svaki dan sve uspješnije prepoznajemo znakove kršenja ljudskih prava”, rekao je Eliasson.
11:45 Meron: Zločin protiv cijelog čovječanstva
Predsjednik Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) Theodor Meron je na komemoraciji povodom 20. godišnjice genocida u Srebrenici podsjetio na sudsku presudu generalu Radislavu Krstiću u Haškom tribunalu kada su zločini u Srebrenici prvi put nazvani genocidom, javlja Anadolu Agency (AA).
Pročitao je neke odlomke iz presude kada su ubijanja u Srebrenici nazvana genocidom.
“Zločin genocida se izdvaja po tome što je posebno sramotan. To je zločin protiv cijelog čovječanstva, a ne samo protiv bosanskih muslimana u Srebrenici”, rekao je Meron.
11:37 Brammertz: Moramo stvari nazvati pravim imenom
Obraćajući se brojnim domaćim i stranim zvanicama na komemoraciji povodom 20. godišnjice genocida u Srebrenici glavni tužilac Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) Serge Brammertz poručio je kako je Srebrenica stalni podsjetnik na ogromne patnje koje su ljudi u stanju nanijeti jedni drugima, prenosi Anadolu Agency (AA).
Podsjetio je da su tokom genocida u Srebrenici ubijene hiljade muškaraca i dječaka, desetine hiljada žena i staraca protjerane su sa svojih ognjišta.
“Jedna grupa ljudi zloupotrijebila je moć i vlast da bi uništila zajednicu bosanskih muslimana u istočnoj Bosni. Genocid je bio rezultat namjernog plana smišljenog na najvišem nivou. To su činjenice koje smo više puta dokazali van razumne sumnje”, kazao je Brammertz.
On je naveo da poricanje genocida predstavlja iskrivljeno prikazivanje činjenica i nepoštivanje odluka dva najviša međunarodna suda (MKSJ i Međunarodni sud pravde, op.a.) i uvredu za žrtve.
“Da bismo poštovali žrtve Srebrenicu moramo nazvati imenom genocid”, kazao je Brammertz.
11:32 Inzko: U svom sjećanju ubijenima opet dajemo glas
Danas smo došli u Srebrenicu da ispoštujemo najstarije pravo poznato čovječanstvu – pravo na dostojanstven ukop, da se sjetimo svih nevinih ljudi stradalih u ovom ratu, jer kad ih se ne bismo sjećali, to bi bilo kao da su po drugi put ubijeni, rekao je u obraćanju na komemoraciji visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko, prenosi Anadolu Agency.
“Danas smo došli u Srebrenicu da ubijenima, u svom sjećanju, opet damo glas. Danas smo došli u Srebrenicu da opet kažemo da se ovdje desilo sistematsko i organizirano ubijanje, srebrenički genocid, i to iz jednog jedinog razloga, zato što su žrtve bili Bošnjaci. Danas smo došli u Srebrenicu da potvrdimo: nema loših naroda, samo loših pojedinaca”, kazao je Inzko.
11:29 Duraković: Ostali smo ljudi, nismo postali zločinci
Načelnik Opštine Srebrenica i jedan od preživjelih žrtava genocida u Srebrenici Ćamil Duraković je pozvao sve one koji su učestovali u genocidu da kažu gdje se nalaze kosti ubijenih Bošnjaka i da će to biti pružena ruka pomirenja, javlja Anadolu Agency (AA).
Ćamil Duraković: Recite nam gdje su ubijeni i to će biti ruka pomirenja
Duraković je rekao da je danas dženaza za 136 novoidentifikovanih Bošnjaka koje je srpska vojska ubila u julu 1995. godine i da će 20 godina nakon mučnog ubistva njihove porodice posmrtne ostatke danas spustiti u mezare.
“Ovih 136 ljudi će nakon 20 godina bezimene smrti danas dobiti svoja imena. Devetnaest dječaka koji su imali manje od 18 godina ili su bili tek punoljetni. Većina dječaka sa kojima sam se igrao leži u grobovima u Memorijalnom centru ili u masovnim grobnicama širom Podrinja”, rekao je Duraković.
11:02 Početak komemoracije
Komemoracija u Potočarima počela je intoniranjem himne BiH.
Uslijedit će obraćanje zvanica, a prisutnima će se najprije obratiti načelnik Općine Srebrenica Ćamil Duraković. Nakon toga, planirano je obraćanje glavnog tužioca Haškog tribunala Sergea Brammertza, predsjednika Haškog tribunala Theodora Merona, visokog predstavnika Valentina Inzka, specijalnog izaslanika predsjednika IR Iran Akbara Torkana, kao i zamjenika generalnog sekretara UN-a Jan Eliassona.
Na listi govornika je i predstavnica žrtava genocida u Srebrenici Advija Ibrahimović, ministar vanjskih poslova Nizozemske Bert Koenderf, kraljica Noor, te bivši predsjednik SAD-a Bill Clinton. Na komemoraciji je najavljeno i obraćanje premijera Republike Turske Ahmeta Davutoglua, predsjednice Predstavničkog doma Parlamenta Republike Italije Laure Boldrini, predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, predsjednika Republike Slovenije Boruta Pahora te člana Predsjedništva BiH Dragana Čovića.
Nakon obraćanja zvanica, uslijedit će odavanje počasti i polaganje cvijeća za žrtve genocida.
Glumac Muharem Osmić potom će pročitati odlomak iz romana “Derviš i smrt”, a hor će izvesti “Srebrenički inferno”.
10:45 Davutoglu srdačno dočekan
Majke Srebrenice srdačno su dočekale i premijera Turske Ahmeta Davutoglua.
10:39 Stigao Izetbegović
U Potočare je došao i bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović. On je također razgovarao sa srebreničkim majkama.
10:26 Došli Bill Clinton i Madeleine Albright
U Potočare su stigli bivši predsjednik Bill Clinton i državna sekretarka SAD-a Madeleine Albright.
Oni su se zadržali u razgovoru sa majkama Srebrenice.
Munira Subašić poklonila Clintonu dva cvijeta srebrenice – jedan za njega, a drugi, kako je rekla, za buduću predsjednicu, njegovu suprugu. Albrightovoj je rekla da je često porede sa njom, jer je veliki borac kao što je i Albright bila.
10:06 Stigao Vučić
Premijer Srbije Aleksandar Vučić stigao je u Potočare. On se zadržao u razgovoru sa majkama Srebrenice.
Predsjednica udruženje “Srebreničke majke” Hatidža Mehmedović stavila je na rever Vučićevog sakoa “Cvijet Srebrenice”.
– Hvala vam što ste došli – poručile su Vučiću majke ubijene djece.
Po izlasku iz vozila nekolicina ljudi okupljenih u Memorijalnom centru uputila je zvižduke Vučiću.
9:58 Delegacije pristižu
U ovom trenutku pristižu brojne domaće i strane delegacije u Potočare.
U toku je upisivanje šefova delegacija i visokih zvanica u Knjigu žalosti u Memorijalnoj sali, gdje je postavljena i izložba “Srebrenica – Potočari 1995. – 2015.”
Izložba se sastoji od selekcije fotografija čuvenih svjetskih i fotografa iz BiH. To su Ron Haviv, Darko Bandić, Zijad Gafić, Tarik Samarah, Danilo Krstanović, Kadir van Lohuiezen, Dado Ruvić i Muhamed Mujkić.
9:40 Čanak: Obaveza svakog civilizovanog građanina je da obiđe ovo mjesto
Razlog mog dolaska je 20. godišnjica gencoida u Srebrenici i obaveza svakog civilizovanog građanina da se obiđe ovo mjesto da bi se još jednom podsjetili da ko god radi da se ovo zaboravi, radi na tome da se ovo ponovi, rekao je u intervjuu za Anadolu Agency (AA) Nenad Čanak, poslanik u Skupštini Republike Srbije i predsjednik Lige socijaldemokrata Vojvodine.
Na pitanje o potezu Srbije da uz pomoć Rusije spriječi usvajanje prijedloga britanske rezolcujice u Vijeću sigurnosti UN Čanak je naglasio da ne zna kako je to Srbija poslala poziv Rusiji da joj pomogne zato što u Srbiji “postoji dosta šizofrenih situacija u spoljnoj politici.”
– Između predsjednika Nikolića i premijera Vučića se vrlo često razlikuju stavovi u tim razlikama ja vidim pukotine između nekoliko struja unutar Srbije, čak i samoj vladajućoj garnituri, da ne govorim o političkoj sceni gdje imate ljude koji se otvoreno protive bilo kakvom negiranju događaja iz skorije prošlosti zato što se na lažima, prevarama i mitovima ozbiljna budućnost ne može napraviti – rekao je u razgovoru za AA Nenad Čanak.
9:23 Oko 2.000 pripadnika snaga sigurnosti
Skoro 2.000 pripadnika sigurnosnih snaga raspoređeno je duž Potočara dok u vozilima iz različitih gradova Bosne i Hercegovine te svijeta pristiže na hiljade ljudi. Članovi porodica 136 Srebreničana koji će danas biti ukopani u Memorijalnom centru Potočari – Srebrenica već se nalaze pored tabuta svojih najmilijih.
Tabuti su jučer iz fabrike akumulatora, uz pomoć pripadnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, premješteni pored mjesta gdje će žrtve genocida biti danas ukopane, a tokom noći Centar je osiguravala policija.
9:11 Prva dženaza prije 12 godina
U Memorijalnom centru u Potočarima prije 12 godina klanjana je prva dženaza i obavljen ukop 600 identificiranih žrtava genocida iz 1995. godine.
Do sada su u Memorijalnom centru ukopani posmrtni ostaci 6.241 identificirane žrtve genocida.
Nakon ove dženaze u Potočarima će biti ukopano ukupno 440 maloljetnika. Svaka četrnaesta žrtva je dijete. Do sada je DNK analizom preliminarno utvrđen identitet za oko 7.100 ubijenih, a još se traga za oko 1.200 žrtava Srebrenice.
9:03 Program obilježavanja
Intoniranjem državne himne u 10.30 sati trebalo bi da počne komemoracija povodom 20. godišnjice na kojoj je predviđeno obraćanje brojnih zvanica. Polaganje cvijeća i odavanje počasti za žrtve genocida predviđeno je oko 12 sati na Memorijalnom kamenu.
Glumac Muharem Osmić potom će pročitati odlomak iz romana “Derviš i smrt”, a hor će izvesti “Srebrenički inferno”. Predviđen je potom vjerski program kada će se učiti odlomci iz Kur’ana, a reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović klanjat će dženazu-namaz.
Iz musalle u Memorijelnom centru do mezara bit će odnijeti tabuti s posmrtnim ostacima 136 žrtava i pročitana njihova imena.
8:50 Članovi porodica pored tabuta
Članovi porodica žrtava već su pored tabuta, a u uoči ukopa članice Udruženja Pokret “Majke enklava Srebrenica i Žepa” dijelile su bijele marame, kao i cvjetove Srebrenice napravljene u želji da se stradanja ovih ljudi nikada ne zaborave i ne ponove.
Srebrenički cvijet predstavlja borbu protiv genocida i ubijanja ljudi, a onaj ko ga nosi odaje počast ubijenim i pokazuje solidarnost sa srebreničkim i majkama Prijedora, Kozarca, Foče, Višegrada i drugih mjesta u BiH u kojima su počinjeni ratni zločini.