Novo istraživanje ukazuje na vezu između ukusnih obroka i zadovoljstva povezanog s njegovom konzumacijom s mršavljenjem.
Naime, zadovoljstvo koje je konzument zapamtio prilikom unosa prijašnjeg obroka smanjuje unos hrane koju će kasnije unijeti.
Na University of Liverpool analizirali su 24 različitih studija te su ispitivali kako svjesnost, pažnja, pamćenje i rastresenost utiču na količinu hrane koju konzumiramo.
Rezultati su pokazali da zadovoljstvo koje je konzument zapamtio prilikom unosa prijašnjeg obroka smanjuje unos hrane koju će kasnije unijeti. Također, studija je pokazala da kada je više pažnje usmjereno na hranu koju konzumiramo da tada unosimo manju količinu. Nadalje, kada smo usredotočeni na drugo osim hrane prilikom jedenja, poput slušanja muzike, gledanja televizije ili čitanja novina za stolom tada najčešće unosimo više hrane nego što nam je potrebno.
Ovo istraživanje je provedeno na osobama s normalnom tjelesnom masom te su potrebna daljnja istraživanja na pretilim osobama. Autori su istaknuli da navedene činjenice mogu pomoći prilikom osmišljavanja strategija za gubitak i održavanje kilograma, objavljeno je u časopisu American Journal of Clinical Nutrition.