Plod čija sezona počinje u jesen i traje sve do kraja siječnja u sebi ne krije samo sočne crvene plodove, već je i riznica vitamina, minerala i vlakana.
Bilo da ga jedete samog, od njega radite sok, obogaćujete njime deserte, voćne salate ili pak osvježavate povrtne salate, nećete pogriješiti ako ga redovitije uvrstite u svoju prehranu dok ga još ima.
Vaš će vam organizam itekako biti zahvalan, a mi vam donosimo šest razloga koji će vas uvjeriti zašto je to tako.
Bogat je antioksidansima
Antioksidansi su spojevi koji pomažu u zaštiti stanica vašeg tijela od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima koji pridonose brojnim kroničnim bolestima. Nar je bogat antioksidansima i polifenolnim spojevima koji jačaju vaš imunitet i pripremaju organizam za efikasniju borbu protiv bolesti.
Doprinosi zdravlju krvožilnog sustava
Polifenolni spojevi koje nar sadrži koriste zdravlju srca i krvnih žila. Osobama sa srčanim bolestima konzumiranje nara može smanjiti učestalost i jačinu bolova u prsima, a onima koji tih problema nemaju, služi kao preventivno sredstvo da se ne razviju. Dakako, nar nije zamjena za vašu redovitu terapiju koju vam je savjetovao liječnik.
Poboljšava rad urinarnog sustava
Nar može pomoći u smanjenju stvaranja bubrežnih kamenaca. Regulira koncentraciju oksalata, kalcija i fosfata u krvi, a oni su uobičajeni sastojci bubrežnih kamenaca.
Ima antimikrobna svojstva
Spojevi koje nar sadrži mogu pomoći u borbi protiv štetnih mikroorganizama – bakterija, gljivica i kvasaca, a posebice klica u ustima koje mogu uzrokovati loš zadah i karijes.
Dobar je za rad našeg mozga
Nar sadrži antioksidanse zvane elagitanini, koji pomažu smanjiti upalu u tijelu. Elagitanini mogu pomoći u zaštiti mozga od Alzheimerove i Parkinsonove bolesti smanjenjem oksidativnog oštećenja i povećanjem preživljavanja moždanih stanica.
Također mogu smanjiti upale u mozgu te odgoditi nastanak kognitivnih bolesti.
Uravnotežuje probavni sustav
Konzumiranje nara može pomoći u održavanju zdravlja crijevnog mikrobioma, koji igra ključnu ulogu u mnogim aspektima zdravlja. Nar može povećati razinu korisnih crijevnih bakterija te ima prebiotičke učinke. Prebiotici služe kao gorivo za korisne bakterije u crijevima i podržavaju zdraviji crijevni mikrobiom. Osim toga, plodovi nara bogati su vlaknima, a ona su neophodna za zdravlje probavnog sustava.
Bonus savjet – ne zaboravite koru
Nakon što ste se izborili s čišćenjem ovog voća, koru nara zasigurno bacate. No ako ste sigurni da je nešpricana i bez pesticida, osušite ju – u pećnici na najnižoj temperaturi 2 do 3 sata ili na osunčanom prozoru 2 do 3 dana.
Od kore nara možete skuhati čaj dobar za vaš probavni sustav, posebice ako vas muči proljev.
Recept za čaj od kore nara
10 – 12 grama osušene kore nara prelijte s dva decilitra kipuće vode i pustite da odstoji 25 minuta. Ocijedite i popijte pola šalice odmah, a drugu polovicu nakon tri sata.
Recept za prah od kore nara
Koru nara možete i samljeti te dobiti prah dobar za vašu kožu koji pomiješan s vodom možete koristiti kao masku za lice koja će ublažiti akne, umiriti kožu i smanjiti vidljivost ožiljaka.
Osušenu koru nara stavite u blender i miješajte velikom brzinom dok se ne formira prah. Čuvajte ga u hermetički zatvorenoj posudi do mjesec dana.
izvor zadovoljna.hr