Srećnici smo smeta vam temperatura od 40 stepeni, ili kad zimi padne ispod nule? U poređenju s ovim planetama, Zemlja je raj.
Postoje loša i dobra mjesta za život, a Zemlja je jedno od najboljih zamislivih!
Ovo ne tvrdi Kurir, nego naučnici, na osnovu podataka koje su dobili izučavanjem planeta koje su otkrili u drugim sistemima. Prema tim podacima, uslovi za život na nekim planetama podsjećaju na nešto što su razni pisci zapisivali kad su razmišljali o opisu pakla.
Pročitajte na kojim planetama bi bilo najgore živjeti, i onda budite prezadovoljni ovim našim plavim carstvom.
Venera: Pakao u komšiluku
Ova planeta je bliznakinja Zemlje i najbliža nama, i nekad se mislilo da će biti moguće naseliti je. Međutim, kasnije se otkrilo da je bukvalno kao pakao koji je opisao Dante. Veći dio njene površine pokriven je lavom iz brojnih vulkana, a pritisak je ravan onom na kilometar ispod površine mora. Planeta je okružena debelim oblakom sumporne kiseline, a atmosfera je sastavljena gotovo samo od ugalj-dioksida.
CFBDSIR2149: Najusamljenija planeta
Na ovoj planeti, udaljenoj od nas 100 svjetlosnih godina, bilo bi najtužnije živjeti, kad bi to bilo moguće (temperatura na površini je oko 420 stepeni). Naime, ona luta kosmosom, bez matične zvijezde, daleko od bilo koje druge planete. Ona je ili propala zvijezda (tijelo koje nije uspjelo da započne fuziju zbog male mase), ili planeta koja je davno izbačena iz svog sistema.
WASP-12b: Jede je zvijezda
Ovu nesrećnu planetu polako „jede“ rođena zvijezda oko koje kruži. Zato je u obliku jajeta, a svake godine se oprosti od oko 200 kvadriliona tona supervrelog ugljenika iz atmosfere. Svako ko bi se zadesio na njoj rizikovao bi da i sam bude uvučen u koronu zvijezde, a odmah potom i rastavljen na molekule.Ispod svega ovog pakla krije se, međutim, nešto lijepo – jezgro joj je gotovo sigurno napravljeno od čistog dijamanta.
Korot-7b: Kamenje pada s neba
Na planeti Korot-7b umjesto kiše pada – kamenje. Dovoljno loše? E pa ima i gore: ova planeta, udaljena od Zemlje 489 svjetlosnih godina i za polovinu veća od naše, ima površinsku temperaturu od oko 2.700 stepeni Celzijusa, a toliko je blizu svojoj zvijezdi da jedna godina na njoj traje oko 20 sati (za toliko se okrene oko nje). Njena površina, tvrde naučnici, mješavina je vulkana, lave i kamenja (koje pada s neba).
HD 189773b: Pada staklo brzinom od 6.500 km/h
Kad se HD 189773b pogleda izdaleka, liči pomalo na Zemlju, jer ima lijepu plavu boju. Ali sličnost se tu i završava, jer na ovoj planeti je nezamislivo vruće (više od 1.000 stepeni Celzijusa), a na njoj bukvalno s neba pada staklo. I to nije sve: staklo „pada“ horizontalno, i to brzinom od oko 6.500 kilometara na sat.
KEPLER-7b: Disko pakao
Kad su je naučnici otkrili, mislili su da nešto pogrešno očitavaju jer ovaj gasoviti džin emituje mnogo više svjetlosti od bilo koje druge planete. Poslije su utvrdili da hemijski procesi koji se na njoj odigravaju, pri temperaturi od 1.500 stepeni, uzrokuju neprekidne svjetlosne megavatromete, što znači da je ovdje stalno paklena žurka, s najvećim i najjačim svjetlosnim efektima na svijetu. „Trokadero“ da se postidi.
TRES-2B: Demonska planeta
Udaljena oko 750 svjetlosnih godina, ovo je najtamnija poznata planeta, koja reflektuje samo jedan odsto svjetlosti. Astronomi misle da na njoj vlada potpuni mrak, pošto joj je atmosfera puna hemikalija, koje upijaju svu svjetlost. Uz to što je mračna i nevjerovatno vrela – temperatura na njenoj površini je oko 1.000 stepeni Celzijusa.