Utisci jednog veoma vrijednog studenta u potrazi za znanjem

“Jedan od načina da se zatraži pravilan ahlak (ponašanje) i adab (maniri) jeste da se traži znanje” – jednom nam reče učitelj.

Tražiti znanje s učenjakom, koji je već učio s nekim

Sinoć nam je učitelj podijelio savjet prije nego smo počeli sedmični čas o fiqh-u (islamskom zakonu).

Ispričao nam je :

“Moj prvi učitelj je bio okean znanja, da ga Allah zaštiti. Jednom dok sam učio s njim u mesdžidu, rekao mi je da ga pričekam. Sjedio sam i čekao ga od ikindije do akšama. Onda je došao i rekao : “Danas si naučio lekciju koju nikad ne možeš naučiti u knjigama. Poslije mi je rekao da odem.’’

Obazirući se na to što mi je učitelj rekao i, zajedno s njegovom pričom, ne mogu a da se ne zapitam kako i zašto se mi, studenti, upuštamo u mnoge debate i beskorisne argumente.

Većina učenjaka (ako ne i svi) su se obrazovali uz učenog šeiha (duhovnog vodje), koji su ih disciplinirali i podučili manirima prije nego su ih podučili bilo kakvoj islamskoj nauci.

Vrlo dobro su razumjeli stavove o iskrenosti, skromnosti i prizemljenosti sa ostalim muslimanima, i svima je to bilo jako važno, radije nego pamtiti nastavke knjiga. Ipak, ovo im se ponašanje nije nudilo na zlatnom tanjiru, nego su prolazili rigorozan prag discipline, izazova i samovrijednosti. Dok su pamtili Kur’an i Sahih Buhari, trenirali su svoja srca, umove i ispravili stvari unutar toga. Allah (s.w.t.) im je pomogao da to postignu (i mnogo više) ; sada su sposobni da se suoče sa zajednicama.

Sposobni su da podnesu poštene rasprave i debate sa onima s kojima se ne slažu. Sposobni su da se suoče sa kritikom, opaskom i da upotrijebe ove alate da postanu bolji. Najvažnije od svega je da su sposobni da uveliko pomognu u poboljšanju svoje zajednice i humanosti. Hvala Allahu. Slava pripada Allahu.

Upoređujuci ovaj proces, naši učenjaci i šejhovii su prošli kroz fazu “kako pravilno prisvojiti islamsko obrazovanje“, i jako je zanimljivo. Većina nas ovdje na zapadu se poziva na Wikipediju ili “Seih Google“ za naša pitanja. Neki od nas ulože više napora i prijave se na časove  u lokalnim džamijama i institutima. Neki odu čak i dalje i posvećuju se studijama uz sejhove ili studente znanja. Hvala Allahu, svi naporno radimo i činimo što više možemo uz izvore koje posjedujemo.

Da budemo iskreni, odlazak na časove tokom vikenda ili pohađajući sedmične halke (kružoke), nikada neće biti isto kao posvećivanje četiri ili pet godina svog života za učenje.

Učenje iz knjiga vas neće uvijek učiniti skromnim i šokirat ćete se spoznajom da postoji toliko nauke o kojoj ništa ne znate.

Koliko nas je bilo svjedok (ili čak gore, bilo uključeno) u beskrajne debate o ovom mišljenju ili onoj fetvi (islamskom vladanju)? Koliko puta smo posumnjali u kredibilitet naših učenjaka (koji su posvetili većinu svog života za ovu da’wu (poziv u islam), jednostavno zato što nam njihovo mišljenje nije odgovaralo? Šta je bilo kada smo se raspravljali sa nastavnicima i izazivali ih, a nedostajalo nam je pravilno ponašanje? Ili smo obilježavali ljude i grupe i osuđivali ko će u Džennet a ko u Džehennem? Tužna realnost jeste da su se svi ovi scenariji desili bezbroj puta – i nastavljaju se dešavati.

Poslanik (s.a.v.s.) je rekao (grubo prevedeno) : “Neka se Allah smiluje onome koji zna šta vrijedi.“ Kao studenti laici, prvo moramo da ispravimo svoje namjere i ponizimo se pred Allahom (s.w.t.). Moramo zapamtiti da bilo koje znanje kojim nas Allah blagoslovi, treba biti upotrebljeno za Njega i čovječanstvo, a ne za raspravljanja i duge rasprave preko interneta.

Moramo se pobrinuti da kada pohađamo ove časove, da, ako Bog da, u isto vrijeme radimo na samounaprijeđenju i samopročišćenju.

Da nas Allah (s.w.t.) poduči onome sto je najbolje za nas. Neka nam podari iskrenost, skromnost i mudrost u pronalasku znanja i kako da to izvršavamo.

Da nam podari da postanemo učenjaci, ili ako ništa da nas blagoslovi njihovim društvom, tako da možemo naučiti iz njihovih manira i da nas njihovi treninzi učine boljima.

Da nagradi naše učenjake, nastavnike i mentore, podari njima i njihovim familijama strpljivost. Da naučimo kako da poštujmo, cijenimo, volimo i da se pomolimo za njih.

Allahume amin!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.