Mogućnost da Ustavni sud tumačenjem Ustava Kosova postavi rok, u kome stranke treba da se izjasne o mandataru za sastav vlade, što je glavni nedostatak ovog dokumenta oko koga se godinama spore političke partije, izazvala je nove polemike među stručnjacima za ustavna pitanja u Prištini.
Pojedini stručnjaci smatraju da to nije u nadležnosti suda, prenosi Ljajmi. Univerzitetski profesor, koji je radio na izradi Ustava Kosova, Riza Smaka kaže da Ustavni sud isključivo ima ovlašćenja da tumači sporne ustavne odredbe, ali ne i da postavlja rokove.
“Ustavni sud ima isklučivo ovlašćenje da tumači osporene ustavne odredbe, ništa drugo. Nema nadležnost u postavljanju normi, postavljanju rokova. To je isključivo na zakonodavnoj vlasti. Sud ne bi trebalo da se upušta u to, jer bi prekoračio svoja ovlašćenja, zašao u nadležnost skupštine. To bi bilo kršenje ustava i to ozbiljno kršenje ustava”, rekao je Smaka za Kosovo Pres.
Riza Smaka napominje da je Ustavni sud ovaj slučaj trebalo da završi u roku od nedelju dana.
“Ustavni sud je to morao da uradi u roku od nedelju dana. Ovo je jednostavno pravno pitanje, svaki običan pravnik, ne naučnik ili ekspert, rešio bi ovo pitanje korektno i bez ikakve dileme u roku od nedelju dana, ili u roku od pola sata”, kaže Smaka.
I stručnjak za ustavna pitanja Mazljum Baraljiu kaže da bi, ukoliko se takva odluka donese, mogla biti diskutabilna.
“Ustav je napisan i usvojila ga je Skupština Kosova. Ustavni sud je samo čuvar Ustava, njegov branitelj i njegov tumač. Nadam se da će tako postupiti sada. Ukoliko se postupi drugačije mislim da tada može biti problema i da odluka može biti diskutabilna”, rekao je Baraljiu.
Ljajmi podseća da je pre nekoliko nedelja kosovski predsednik Hašim Tači imenovao je Avdulaha Hotija iz DSK za mandatara za sastav nove vlade.
Tu uredbu osporila je pred Ustavnim sudom pobednička stranka na izborima Pokret Samoopredeljenje. Očekuje se da sud odluči o ustavnosti Tačijeve uredbe u petak, 29. maja.