Uskoro novi Zakon o spriječavanju finansiranja terorizma na Kosovu


Nakon usvajanja Zakona o spriječavanju učešća na stranim ratištima, Kosovo je na putu da dobije novi Zakon o spriječavanju pranja novca i borbi protiv finansiranja terorizma.

Na sjednici skupštinskog Odbora za evropske integracije, kojom je predsjedavao Slobodan Petrović, odobren je Nacrt zakona o sprečavanju pranja novca i borbi protiv finansiranja terorizma. Nakon usvajanja u načelu na prethodnoj sjednici skupštine, a sada i na odboru, uz 39 predloženih amandmana, Nacrt će se na sljedećem plijenarnom zasjedanju ponovo naći pred poslanicima, na tzv. drugom čitanju, kada će se glasati za njegovo konačno usvajanje.

„Na plijenarnoj sjednici, 18. maja 2016. godine, je odlučeno da se Nacrt zakona o spriječavanju pranja novca i borbi protiv terorizma razmatra ubrzanom procedurom.  Ovaj nacrt zakona ima za cilj utvrđivanje mjera, autoriteta i procedura za otkrivanje i spriječavanje pranja novca i borbi protiv finansiranja terorizma“, rekao je Petrović.

Poslanica Demokratskog saveza Kosova Vjosa Osmani je ukazala na značaj ovog akta.

„Pretpostavljam da će zakon biti usvojen u srijedu, kada je i zadnji rok za drugo čitanje. Kada smo usvajali Zakon o spriječavanju građana Kosova da učestvuju u stranim ratovima istakla sam da je najvažnije pitanje koje nije dovoljno obrađeno u tom zakonu finansiranje terorizma. To je suština za spriječavanje takvih krivičnih djela i važno je da sada sa ovim zakonom imamo poboljšanje odredbi koje su u skladu sa direktivom EU” kazala je Osmani.

Ipak, Osmani je zamjerila što se ovaj, kao i mnogi drugi bitni zakoni, usvajaju po ubrzanoj proceduri i apelovala na Vladu da ne zadržava nacrte mjesecima, a da skupštini ostavi svega nedjelju dana za usvajanje.

„Za zakone od velike važnosti, koji imaju za cilj da spriječe korupciju, pranje novca i finansiranje terorizma, i za zemlju kao što je Kosovo, važno je da postoji javna debata, da se uključi civilno društvo, da poslanici budu upoznati i da za to imamo vremena. Kada budemo glasali za takav zakon, da glasamo sa punom svešću, jer dajemo važan doprinos u spriječavanju ovakvih pojava”, dodala je Osmani.

Da je ovakva praksa loša složio se i Slobodan Petrović.

„I ja se slažem sa vama da je ta praksa jako loša. Stalno radimo nešto po ubrzanoj proceduri i imamo malo vremena za ozbiljnije tumačenje prijedloga zakona“, odgovorio je Petrović

Kosovski zvaničnici ističu da su spremni da se priključe međunarodnim naporima u borbi protiv terorizma, a usvajanje ovog zakona bi bio još jedan od doprinosa.

Podaci o broju regrutovanih variraju, a ranije je usvojen Zakon o zabrani učešća na stranim ratištima.

Kosovo je dospijelo i na stranice Njujork tajmsa, jer je kako pišu, postalo plodno tlo za Islamsku državu, a podsjeća se da je poslije dvije godine istraživanja, policija optužila 67 ljudi, uhapsila 14 imama i ugasila 19 organizacija koje rade protiv Ustava, podstičući mržnju i promovišući terorizam.

Prethodne nedjelje tužilaštvo Kosova podiglo je optužnicu protiv još 14 lica za pranje novca i finansiranje terorizma. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.