Udruženje Bošnjaka iz Izmira snimanjem filma “Susret generacija” želi se odužiti precima i podučiti nove naraštaje o njihovoj prošlosti
Udruženje Bošnjaka iz Izmira snima dokumentarni film o prvoj generaciji Bošnjaka koji su u doba Balkanskih ratova bili prisiljeni da napuste svoje domove i dosele u Tursku. Osnovni cilj projekta pod nazivom „Susret generacija“ je upoznati nove bošnjačke naraštaje u Turskoj o patnjama i teškim danima njihovih predaka za vrijeme izgnanstva.
U intervjuu za agenciju Anadolija, predsjednik Udruženja Bošnjaka iz Izmira Hamza Yavuz je istakao da novi naraštaji Bošnjaka u Turskoj ne znaju ništa o patnjama njihovih predaka koji su se doselili u ovu zemlju. On je kazao da je cilj snimanja reportaža koje će biti objedinjene u dokumentarcu da se ovi mladi ljudi upoznaju sa svojom prošlošću. On je dodao da je riječ o dugu prema precima, kao i dugu prema historiji, koja kako kaže Yavuz uvijek ponovo kuca na vrata onih koji je zaborave.
„Ovim projektom se želimo djelomično odužiti našim precima koji su mnogo propatili. Oni to zaslužuju. Riječ je o zbiru sjećanja. Bit će suza, ali i smijeha. U filmu neće biti prikazana samo patnja, već i radost, ljubavi i smiješni momenti koje su proživljavali naši stari. Ovo će biti zaista poučan dokumentarac. Želimo predstaviti kulturu baš onakvom kakva ona jeste. Film će biti bogatog sadržaja, u njemu će se naći skoro zaboravljene sevdalinke i druge uspomene koje su naši stari donijeli sa sobom“, rekao je Yavuz.
On je također kazao da će u filmu biti predstavljena i viđenja historičara i drugih stručnjaka iz oblasti etnologije, a bit će sniman na lokalitetima u Izmiru, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Sandžaku. Nakon snimanja, film će biti prikazan u Turskoj i BiH.
Jedan od aktera u dokumentarcu, vremešni Murat Ok (80) tokom snimanja prisjetio se dana kada je 1958. godine izbjegao u Tursku. On je istakao kako je Turska bila luka spasa za muslimanske prognanike koji su pred mašinom komunističke ideologije bježali od smrti i istrebljenja.
„Naš narod voli svoju domovinu i zemlju. Dolaskom na vlast, komunizam je određivao pravo na život i smrt. Moj otac je bio veliki zemljoposjednik, a oduzet mu je veliki dio zemlje. Sa trojicom braće sam morao izbjeći iz zemlje. Odlučili smo se za Tursku. Kad smo napuštali zemlju, morali smo sve prodati. Sjećam se razgovora sa djedom i ocem prije polaska u Tursku. Taj zagrljaj trojice uplakanih se ne zaboravlja. Nismo se pokajali“, kazao je Ok.