„Tagesspiegel“ iz Berlina piše da bi Njemačka bez useljenika, ako se pogleda aktuelno stanje, 2050. godine, imala još 27 miliona radno sposobnih ljudi.
„To nije dovoljno za prehranjivanje polovine od ukupnog broja penzionera. Također je važno da skoro polovina novih useljenika ima diplomu. Na osnovu toga se zaključuje da su useljenici bolje obrazovani od Nijemaca. Veličanstveno. Ako se uzme u obzir dominantna kultura Nijemaca, onda to pomaže u prevladavaju predrasuda”, smatra komentator lista “Tagesspiegel”.
„Oproštaj od predrasuda“ piše u listu „Sächsischen Zeitung“ iz Dresdena. „Današnji useljenici nisu slabo obrazovani i nesposobni za rad. Ne, oni u našu zemlju dolaze bolje obrazovani i veoma motivirani. Osim toga, svojim dobrim obrazovanjem u sjenku bacaju mnoge Nijemce. Toga se ne treba niko bojati, jer su nam svi potrebni“.
„Badische Neuesten Nachrichten“ piše da mnogi akademici svoju sreću mogu potražiti u Kanadi, Velikoj Britaniji ili SAD. Međutim, oni se ipak odlučuju za Njemačku. „Trenutno su svoje zemlje zbog krize napustili mladi Španci, Grci ili Portugalci. Politika useljevanja se ne smije zaslijepiti od efekta koji se ne ponavlja tako često“.