“Ove godina je na putu da vidimo prisilno raseljenih 60 miliona osoba u cijelome svijetu. Danas je svaki 122. stanovnik planete neko ko je bio primoran napustiti svoj dom”, naglasio je Guterres u Ženevi na svojoj posljednjoj press konferenciji kao visoki komesar UN-a.
Zbog toga je diplomatske mirovne razgovore o Libiji, Jemenu i Siriji nazvao od vitalnog značaja za izbjeglice u svijetu.
“U 2016. godini imaćemo lošije brojke nego u ovoj. Situacija sa raseljavanjem će se pogoršati i biće sve teže i teže riješiti sukobe”, kazao je Guterres.
Istakao je i da je Turska potrošila gotovo osam milijardi dolara za izbjeglice, ali da druge zemlje nemaju kapacitet da urade nešto tako. Prema njegovim riječima, devet od deset izbjeglica u Libanonu i Jordanu žive ispod granice siromaštva.
Gutteres je iznio još neke podatke, među kojima je najzanimljiviji da je Turska trenutno zemlja u kojoj boravi najveći broj izbjeglica. Ova euro-azijska zemlja udomila je 1.840.000 izbjeglica prema zvaničnim podacima od 30. juna ove godine.