Opozicione stranke, Samoopredeljenje i Demokratski savez Kosova će sutra proslediti Ustavnom sudu Zakon o dijalogu, koji je pre nedelju dana usvojila Skupština Kosova.
Predstavnici Samoopredeljenja i Demokratskog saveza Kosova tvrde dа su pojedine odredbe Zаkona o dijalogu u suprotnosti sа nаjvišim prаvnim аktom zemlje, а posebno člаn kojim se krši Zаkon o međunаrodnim sporаzumima. Poslanica Samoopredeljenja Aljbuljena Hadžiju je istakla da će zahtevati i privremenu meru, što znači da zakon neće biti primenjen do donošenja odluke Ustavnog suda.
“Prema Ustavu Kosova poslanicima je na raspolaganju osam dana kako bi osporili slučaj pred Ustavnim sudom”, istakla je poslanica Samoopredeljenja Aljbulena Hadžiju.
Opozicioni poslanici kao jednu od opcija razmatraju i proteste. Hadžiju je istakla da će ukoliko se, kako kaže, nastavi sa trgovinom teritorije Kosova pozvati na proteste kako bi se suprotstavili onima koji su u stanju da urade sve zarad političkog opstanka.
“Postoji mnogo pitanja, počevši od toga da pokušavaju da krše Zakon o međunarodnim sporazumima, kao i član 18 Ustava Kosova koji proizilazi iz Zakona o međunarodnim sporazumima. Koristićemo sva raspoloživa sredstva, kako bi se suprotstavili ovom procesu”, istakla je Hadžiju.
Poslanik Demokratskog saveza Kosova Driton Seljmanaj je uveren da je Zakon po dijalogu neustavan i da se na osnovu njega ne može odrediti institucionalna hijerarhija, kada je reč o tome ko može da učestvuje u dijalogu.
“Uvereni smo da će odluka Ustavnog suda biti takva, da ovaj zakon neće moći da se primeni na Kosovu, jer premašuje okvire Ustava. Naša procena je da je ovaj zakon u celosti neustavan, kao i način formiranja pregovaračkog tima”, istakao je poslanik Demokratskog saveza Kosova Driton Seljmanaj.
Violeta Hadžoli iz Kosovsko demokratskog instituta ističe da Zakon o dijalogu ima mnogo nedostataka.
“Posebno pažnju smo obratili na član 1. koji se odnosi na institucionalnu hijerarhiju. U Zakonu se navodi da će državna delegacija predvoditi proces dijaloga u konsultacijama sa drugim ustavnim institucijama. Delegacija ne može osporiti institucionalnu hijerarhiju definisanu Ustavom i ne može da osporava uloge koje svaka od institucija ima u pogledu spoljne politike, uključujući i proces dijaloga”, istakla je Violeta Hadžoli iz Kosovsko demokratskog instituta.
Nacrt Zakona o dijalogu je pre nedelju dana izglasan u Skupštini Kosova, a istog dana odobrena je i platforma koju je izradio državni tim za dijalog.