Nedavna liberalizacija viza za građane Kosova koji putuju u Rumuniju mogla bi pokrenuti razmjenu javne diplomatije u cilju promjene pogleda Bukurešta na nezavisnost Kosova, kažu analitičari.
“Priznanje iz Rumunije predstavljalo bi vrlo pozitivan korak. Rumunija, Slovačka i Grčka pokazale su tokom protekle godine konstruktivan i neblokirajući stav nakon postignutog sporazuma između Kosova i Srbije o regionalnom zastupanju Kosova,” izjavio je Fatmir Curri, koordinator Programa za evropske integracije pri kosovskoj Fondaciji za civilno društvo.
Jedan ekspert izjavio je da posjete Rumuniji od strane kosovskih nevladinih organizacija, privrednih i kulturnih predstavnika mogu doprinijeti da se u toj zemlji izmijeni percepcija ka Kosovu, a možda dovesti i do priznavanja.
“Svakim slobodnim kretanjem stvaraju se novi mostovi komunikacije i priznavanja realnosti među narodima,” kaže Fatmir Curri, koordinator Programa za evropske integracije pri kosovskoj Fondaciji za civilno društvo.
Artan Korenica, fotograf s Kosova, otvorio je ove godine u Bukureštu izložbu svojih radova, pod naslovom “Ne gledajte na mene s visoka.” Izložba je obuhvatila 40 fotografija romskih, aškalskih i egipatskih zajednica s Kosova, iz Albanije, Makedonije i Crne Gore. Izložba se prikazivala u Narodnom muzeju u Bukureštu do februara.
Korenica je izjavio da je u Bukureštu naišao na veliku podršku, počev od upravnika Muzeja rumunskih seljaka, medija i građana Rumunije.
“Bili smo vrlo lijepo primljeni. Kad smo otvorili izložbu, izrazili smo i svoju želju da Rumunija prizna Kosovo, i nije bilo loših reakcija,” kaže on.
“Zbog sličnosti nekih tradicija, zajedničkih riječi u njihovom i našem jeziku, gostoprimljivosti, osjećali smo se kao kod kuće,” dodaje Korenica.
Za umjetnike poput njega je olakšanje to što su se dodatne vize za Rumuniju ukinule.
“Morali ste ići da se prijavite, imati pozivnicu … Sloboda kretanja je važna za svoju, čak i više za umjetnika i za komunikaciju između država i naroda,” izjavio je Korenica.
Svaki eventualni potez ka priznanju podstakao bi i druge zemlje u smjeru priznanja, ali ne očekuje se da će do toga uskoro doći.
Kako kažu iz rumunskog ministarstva vanjskih poslova, ukidanje viza ne znači da je priznanje odmah iza ugla.
“Način na koji se mi odnosimo prema jednostrano proglašenoj nezavisnosti na Kosova i dalje ostaje isti. Međutim, taj stav nije protivan utvrđivanju modusa operandi pomoću kog bismo mogli doprinijeti jačanju utjecaja EU na zapadnom Balkanu u cjelini,” rečeno je iz ministarstva.
Zamjenik kosovskog ministra vanjskih poslova Petrit Selimi izjavio je kako se uskoro očekuje da kosovski pasoš priznaju i druge države koje nisu priznale nezavisnost zemlje. Španija, Grčka i Kipar ne priznaju pasoše Kosova, iako ga valjanim smatra 150 država, plus Kina i Brazil.
Selimi je izjavio kako očekuje da će pet članica EU koje nisu priznale Kosovo kao državu to uskoro uraditi zbog sporazuma postignutog između Kosova i Srbije.