Udruženje psihologa Kosova u pismu upućenom Vladi Kosova zatražilo je striktnije poštovanje mera uvedenih protiv širenja koronavirusa, ali ne i proglašavanje vanrednog stanja, prenosi Kljan Kosova.
Takva reakcija Udruženja, kako se navodi, zasniva se na činjenicama tromesečnog onlajn psihološkog savetovanja.
“Možete čak i sve da zatvorite zato što ste naša vlada. I to ćemo poštovati, jer na taj način poštujemo naše institucije. Ali, da li ste razmišljali o tome šta će se desiti sa mentalnim zdravljem stanovništva”, navodi se u saopštenju.
Ako se zdravstveni sistem sada urušava, da li ste mislili da će mentalno zdravlje stanovništva biti dugoročan izazov i da ga je teško popraviti, upitali su iz Udruženja.
“Ne zatvarajte nas, ali budite strogi u poštovanju mera, jer su psihološke posledice već počele da se ispoljavaju i nakon nekog vremena doći će do psihološkog pucanja”, ističe se u saopštenju.
Razmislite o mentalnom zdravlju stanovništva, pojačajte poštovanje mera, ali ne uvodite vanredno stanje, poručili su iz Udruženja.
“Česta promena mera, karantin i uvođenje vanrednog stanja direktno utiče na porast stresa kod stanovništva i istovremeno povećava strah od izgleda kakva će biti njihova budućnost. To ih dovodi u stanje dugotrajne anksioznosti, što predstavlja visoki rizik prelaska u nimalo dobro psihološko stanje, čime direktno utiče na mentalno zdravlje stanovništva”, navodi se u saopštenju.
Zbog proživljavanja akutnog stresa tokom marta, aprila i maja, to je imao vrlo negativan uticaj na stanovništvo, ukazuju iz Udruženja.
“Ako se ovo stanje nastavi, onda može doći do pogoršanja psihološkog stanja, zbog čega će ponovo doživeti i proći kroz hronični stres. Jeste li razmišljali o tome”, ističe se u saopštenju.
Ovim merama građani se guraju prema ekstremnom siromaštvu, dok će nepopravljiva posledica biti u psihološkom aspektu.
“Ako sada postoji rizik od kolapsa u zdravstvenom sistemu, dobro shvatite da će kasnije doći do kolapsa u mentalnom zdravlju”, zaključuje se u saopštenju.