Ublažite simptome PMS-a hranom

Dani koji prethode menstruaciji mogu biti pravi pakao za žene, ali često i za njihove partnere. Predmenstrualni sindrom obuhvaća fizičke i psihološke simptome koji mijenjaju ženino ponašanje i raspoloženje. Čak 85% žena koje menstruiraju imaju barem jedan od ovih simptoma:

• Depresija
• Osjetljivost dojki
• Glavobolje
• Osciliranje kilograma
• Razdražljivost
• Povećan apetit
• Preosjetljivost
• Natečenost

Spomenuti se simptomi u nekim slučajevima pojavljuju i do dvije nedelje prije menstruacije, a njihova ozbiljnost je drugačija od žene do žene. “Uživanje u hrani koja pruža utjehu, kao što je proždiranje čokoladica, ispijanje kafe i čaja ili preskakanje obroka zbog osjećaja nadutosti sigurno neće pomoći. Naprotiv, to će pogoršati ranjivost ovog stanja”, savjetuje ginekologinja Loveleena Nadir za portal Times of India.

Utjeha ne leži u hrani, prežderavanju ili gladovanju, nego u pravilnom odabiru namirnica. Saznajte što trebate jesti za lakše preživljavanje PMS-a.

Vitamin B

S PMS-om često dolazi i osjećaj besprekidnog umora i iscrpljenosti, koji se nerijetko mogu krivo shvatiti kao simptomi depresije. Povećajte unos vitamina B skupine i polako ćete osjetiti porast zaliha energije, što će vam dobro doći ne samo za vrijeme PMS-a nego i inače.

Obavezno jedite orašaste plodove, banane, pileća prsa, batate, ribu, cjelovite žitarice i grah.

Magnezij

Uključivanja namirnica bogatih ovim mineralom može uvelike promijeniti narav vašeg predmenstrualnog sindroma. Ove će namirnice pomoći regulirati serotonin, neurotransmiter zbog kojeg se osjećamo zadovoljno, ali i zbog kojeg smo manje osjetljivi na bol. Uključivanjem magnezija u svoj jelovnik ujedno ćete i ublažiti bolove u grudima ili nadimanje.

Jedite smeđu rižu (također predstavlja pametan odabir proteina), leću, crnu čokoladu, kikiriki, heljdu, cjelovite žitarice, suncokretove sjemenke, špinat, grah i indijske oraščiće.

Kalij

Osim magnezija, vaš najbolji saveznik treba biti kalij koji može znatno uticati na promjenu raspoloženja. Bogati izvori minerala kalija su voće i povrće, a kalij također neutralizira kiselinu. Istraživanja su pokazala kako osobe koje jedu puno hrane bogate kalijem imaju jaki kostur. Jedite pečeni krompir, narandže, šljive, banane, grožđice i rajčice.

Drugi nutrijenti:

Vitamin A: jedite mrkve, jaja, marelice, dinje i mango

Vitamin E: jedite smeđu rižu, maslac, šparoge, avokado, ribu i bademe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.