Za nekoliko sati bojovnici HVO-a su ubili 38 mještana, među njima petero djece. Najmlađa Sabina Likić imala je tek dvije godine, a Indira Žutić i Enis Likić po tri godine. Ubijeno je i sedamnaest žena i staraca. Bojovnici HVO-a su žive ljude zapalili u njihovim kućama.
Tog 23. oktobra 1993.godine, smrt je prošla kroz Vareš. Desetak dana su zločinci ubijali i mučili ljude po Varešu. Otvoreno je nekoliko logora u koje su odvođeni muškarci i premlaćivani do smrti, a žene silovane. Ukupan broj žrtava zločinačkog HVO pohoda na Vareš su četrdeset četiri ubijena čovjeka, njih trideset i osam u Stupnom Dovu i šest u gradu Varešu.
Bježeći pred Armijom RBiH bojovnici HVO-a zapalili su čitav kompleks stambenih jedinica u samom centru Vareša, hotel Ponikve, silos, džamiju u selu Daštansko, pedeset osam kuća sa džamijom u Stupnom Dolu…
Zločinima u Varešu prethodilo je naređenje generala HV i HVO-a Slobodana Praljka pretpostavljenom: “Sredi stanje u Varešu i nemoj imati milosti ni prema kome”.
Ni do danas, dvadeset pet godina od zločina, malo toga je urađeno da se bar djelimično zadovolji pravda i da se ukaže poštovanje žrtvama.
Osuđen za zločine u Stupnom, Dolu Dominik Ilijašević Como je pobjegao u 2013. godine u Zadar. Prema posljednjim informacijama, i danas se nalazi u Republici Hrvatskoj, slobodno živi i uživa u slobodi.
“Smatram da u Bosni i Hercegovini više nemam što tražiti. Mi Hrvati iz Bosne i Hercegovine ponosimo se što imamo dvije države, i zašto ja ne bih imao pravo biti tu?” – izjavio je Como za Večernji list nakon bijega iz zatvora u Bosni i Hercegovini.
Ivica Rajić, jedan od ključnih naredbodavaca brojnih zločina u Kiseljaku i srednjoj Bosni je priznao krivicu oktobra 2005. godine i osuđen na 12 godina zatvora. Jedno vrijeme prije hapšenja bio je čak i pod zaštitom hrvatske policije. U Španiji je odslužio dvije trećine kazne i nakon toga pušten na slobodu. Njegovo priznanje krivice uključeno je u presudu Republici Hrvatskoj za agresiju na Bosnu i Hercegovinu.