Užareni američko-izraelski odnosi zbog Irana

Američki predsjednik Barack Obama poručio je vlastima u Iranu da “ne blefira” kada govori o tomu da se iranski nuklearni program treba spriječiti svim silama pa i oružjem. Sjedinjene Američke Države uključivanjem ovakve borbene retorike očito žele svog najvažnijeg bliskoistočnog partnera umiriti i dati mu do znanja da nije usamljen.

No, pored ovog demonstrativnog davanja podrške Izraelu, u odnosima Washingtona i Jeruzalema još uvijek nije sve onako kako su na to promatrači naviknuti posljednjih desetljeća. “Kemija” između Obame i Netanjahua, naime, nije “štimala” od samog početka. Odmah nakon što je došao u Bijelu kuću, Obama je od Netanjahua zatražio zaustavljanje izgradnje novih naselja na palestinskim područjima što Washington, kao i ostatak svijeta, vidi kao glavnu prepreku postizanju trajnijeg bliskoistočnog mira. No toj želji Netanjahu nikad nije izišao u susret.

Postoji visok stupanj nepovjerenja između njih dvojice, a osobna netrpeljivost ojačana je i razilaženjima u mnogim političkim pitanjima. Mnogi u Izraelu su i Obaminu mirovnu inicijativu na Bliskom istoku okarakterizirali kao “naivnu” i preoptimističnu. No, s američke strane se ta inicijativa doživljava kao tvrdokorna obrana američkih stajališta i nepopustljivost prema izraelskom vodstvu koje je odbacilo zahtjeve Washingtona za zaustavljanjem gradnje židovskih naselja, posebice u istočnom, palestinskom, dijelu Jeruzalema.

Razgovori Obame i Netanjahua će vjerojatno biti presudni za dalji razvoj
Različit pristup iranskom pitanju samo je dolio ulje na vatru. Jeruzalem i Washington se doduše slažu u tomu da Iran ne bi smio razvijati nuklearno naoružanje. No razlika je u pogledu na to da li je došlo vrijeme za konkretnu “akciju” prije nego bude prekasno, kako to smatra Izrael. Netanjahu je jasno dao do znanja što misli i o iranskoj ponudi za novim pregovorima o nuklearnom programu, koju je nazvao zamkom:

“Svatko bi rado vidio mirno rješenje u kojemu Iran prekida svoj nuklearni program. Ali, Iran bi mogao uraditi upravo suprotno. U biti, Iran jeste uradio suprotno. I mogao bi se ponovno ponašati kao i prije. Mogao bi nastaviti i iskoristiti te pregovore kao što je to uradio u prošlosti kako bi sve zavarao i prolongirao i kako bi mogao nastaviti razvijati svoj nuklearni program.”

Razgovori Obame i Netanjahua vjerojatno će biti presudni za daljnji razvoj događaja. No, da li će Washington uspjeti svog partnera odgovoriti od drastičnih poteza više je nego upitno. Analitičari podsjećaju da je Izrael u novijoj povijesti vršio napade na vojna postrojenja u susjedstvu, koja je doživljavao kao prijetnju po nacionalnu sigurnost, bez da je prethodno tražio dozvolu iz Washingtona.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.