Međunarodni dan pismenosti koji se obilježava 8. septembra prilika je da se upozori na još uvijek velik problem nepismenosti u većem dijelu svijeta u kojemu je prema podacima. UNESCO-a oko 774 miliona nepismenih osoba, odnosno oko 16,1 posto stanovništva starijeg od 15 godina.
Cilj je UNESCO-a da se boljim pristupom obrazovanju iz godine u godinu smanjuje broj odraslih koji ne znaju čitati i pisati, kao i da se pod motom “Moramo održati obećanje – obrazovanje za sve” omogući pohađanje škola još uvijek milionima djece među kojima su većina djevojčice.
Generalna direktorica UNESCO-a Irina Bokova u povodu Međunarodnoga dana pismenosti poručila je da je pismenost više od obrazovnog prioriteta.
Pismenost je “ulaganje u budućnost i prvi korak prema svim novim oblicima pismenosti u 21. stoljeću. Želimo doživjeti stoljeće u kojemu će svako dijete znati čitati i služiti se tom vještinom kako bi steklo potpunu samostalnost”, poručila je Bokova.
Od 774 miliona nepismenih dvije trećine ili gotovo 500 miliona su žene, a 123 miliona mladi od 15 do 24 godine.
Zanimljiv je podatak da se smanjuje broj nepismenih mladih osoba, ali se proporcionalno ne smanjuje i broj nepismenih mladih žena. Njih 54 miliona od ukupno 76 miliona živi u samo devet zemalja. Najviše ih je u Indiji oko 28 miliona, Pakistanu oko sedam miliona, a manje od pet miliona mladih nepismenih žena u ukupnom stanovništvu je u Etiopiji, Bangladešu, DR Kongu, Tanzaniji, Egiptu i Burkini Faso.
Od navedenih zemalja jedino u Bangladešu ima više nepismenih mladih muškaraca nego mladih žena.