Izbjegle Sirijce, koji kamionima i drugim prevoznim sredstvima ilegalno prelaze u Srbiju, srpski nadležni organi otkrivaju čak i detektorima za disanje i otkucaje srca?!
U Upravi granične policije Srbije Srni je saopšteno da je za prvih osam mjeseci ove godine 535 Sirijaca koji bježe iz svoje ratom zahvaćene zemlje zatražilo azil u Srbiji, ali ih je dobilo samo dvoje – dva muškarca, i to u vidu subsidijarne zaštite, što znači da nisu dobili status izbjeglice.
U želji da pređu granicu, Sirijci se kriju u kamionima duži vremenski period, praktično ne izlazeći, ali srpska granična policija ima aparate za skeniranje kamiona, kako bi otkrili migrante.
“Imamo savremenu opremu, sondu nalik štapu za pecanje koja detektuje ugljen dioksid koji čovjek izdiše. Tako smo otkrivali sakrivene migrante u vozilima i kamionima. Imamo čak i detektor koji detektuje praktično otkucaje srca i pokrete u kamionu“, objašnjava za Srnu načelnik Odjeljenja za suzbijanje prekograničnog kriminala Uprave granične policije Mitar Đurašković.
Migranti se uglavnom kriju u duplom dnu kamiona, ili u nadstrešnici, u dijelu gdje se sjedi. Bilo je slučajeva da se skrivaju i u tovaru, u paletama, namještaju, a nekada se i ušunjaju u neki kamion na benzinskoj stanici dok se vozač odmara.
Đurašković napominje da migranti dolaze preko Turske, a odatle pješke prelaze granicu Grčke, Makedonije i Srbije. U ovom zemljama često ih sačekaju krijumčari, koji im pomažu za novac.
Za prvih šest mjeseci ove godine registrovani su ilegalni prelasci 563 Sirijca, koji uglavnom prelaze iz Makedonije u Srbiju, a većinom su to muškarci i maloljetna lica.
“U odnosu na cijelu prošlu godinu, kada je registrovano 783 Sirijaca, može se zaključiti da jeste došlo do blagog porasta sirijskih migranata. Očekujemo da do kraja godne ovaj trend bude izraženiji“, navodi Đurašković.
Ipak, udio Sirijaca u ukupnom broju od 13.897 ilegalnih migranata koji su prošle godine ušli u Srbiju, praktično je minimalan i iznosi svega šest odsto, dok je najveći broj migranata iz Afganistana, Pakistana i Alžira.
“Svi oni žele većinom da idu ka zemalja zapadne Evrope, a Švedska je odlučila da će, praktično, svim azilantima iz Sirije odobriti azil. Svi žele da pređu preko zapadnog Balkana, uključujući i Srbiju, i da idu ka zemljama zapadne Evrope i Skandinavije“, precizira Đurašković.
I šef Odsjeka za azil Uprave granične policije Srbije Miljan Vučković navodi da vrlo malo sirijskih migranata ostane u Srbiji.
“S obzirom na to kako se stvari razvijaju, očekujem enormno povećanje izbeglica iz Sirije, ali se o broju ne može spekulisati” – navodi Vučković.
Migranti koji traže azil smješteni su u dva centra u Srbiji – jedan je u Banji Koviljača, a drugi u Bogovađi, kod Lajkovca, gdje mogu da borave sve dok traje postupak oko zahtjeva za odobravanje azila.
“Niko od njih ne zadržava se dovoljno dugo da bismo stigli da riješimo postupak oko azila. Kada dođu – budu registrovani, uzme im se otisak prstiju, fotografija, izda lična karta, koja je u najvećem brojem slučaja jedini dokument koji posjeduju, jer dolaze bez dokumenata. Ali, oni se ne zadržavaju i idu dalje“, pojašnjava Vučković.
UNHCR je registrovao veliki porast izbjeglica iz Sirije, čija cifra je dostigla dva miliona, a samo prošle godine ih je bilo 200.000.