Nedjelja žena je skup koji se održava svake godine u organizaciji NDI-a uz podršku USAID-a. Nedjelja žena je događaj koji okuplja više od 100 žena i 20 muškaraca, predstavnica i predstavnika političkih stranaka, organizacija građanskog društva, privrednog sektora, medija i akademskog sektora iz cijelog Kosova i iz različitih zajednica, uključujući i učesnike iz bošnjačke zajednice.
U toku 5 dana, ključna pitanja, za većinu učesnika, bila su ona koja se tiču ispunjavanja standarda zemlje u procesu pristupanja evropskoj uniji. Učesnici su zapošljavanje, zdravlje i obrazovanje rangirali kao glavna, prioritetna pitanja, od posebne važnosti za žene, mlade i ljude sa posebnim potrebama.
Ovaj, vrlo kvalitetan program, uključio je i paneliste radi diskusije sa učesnicima, a među panelistima, između ostalih, uzeli su učešće i bivša predsjednica Atefete Jahjaga, premijer Kosova Isa Mustafa, predsjednik Skupštine Kosova Kadri Veseli, kao i mnogo drugi ministri, poslanici, predstavnici civilnog društva, predstavnici medija i ostali.
Ovaj program je ponudio platformu za diskusiju i analizu osobenosti ključnih politika, koje potpadaju pod sve sektore, kako bi budući lideri, žene i mladi, bili pripremljeni, kao zagovarači i donosioci odluka, da obezbjede posvjećenost ka postizanju značajnih promjena.
Kao što smo na početku rekli, bošnjačka zajednica je imala i svoje učesnike, koji su bili vrlo aktivni u diskusiji. Između ostalih pitanja, najviše su dali fokus na ne/poštivanje kvote od 10% zapošljavanja za nevečinske zajednice u civilnoj službi i pitanje obećanih Opština.
Ferdi Redžepi je, kao učesnik ispred Koalicije Vakat, otvorio diskusiju u vezi nepoštivanja Zakona o civilnoj službi, koji u članu 11. predviđa minimum 10% zaposlenih pripadnika nevećinskih zajednica u civilnoj službi. Ovo je pitanje bilo postavljeno ministru rada i socijalne zaštite, Arbanu Abrashiju i premijeru Kosova, Isi Mustafi.
Premijer Kosova, Isa Mustafa, je rekao, kako ne postoje tačni podaci o zastupljenosti nevečinskih zajednica u civilnoj službi, tako da ne može govoriti o bilo kakvim procentima. Osvrnuo se na podatak o broju zaposlenih bošnjaka u institucijama i kabinetima javnih funkcionera, te je rekao da broj zaposlenih iz nevečinskih zajednica, što se tiče ovih službenika, prelazi 15%.
Amina Mustafi, Anesa Karadži i Zahira Banovci, također, ispred bošnjačke zajednice, kao i Alma Ramadani ispred goranske zajednice, pokrenule su pitanje netransparentnih konkursa za zapošljavanje, pitanje učešća na tržištu rada ljudi sa kupljenim diplomama i pitanje obećanih Opština sa bošnjačkom večinom.
Premijer je stava, da se treba uraditi studija izvodljivosti, tj. napraviti analizu da li bi ove opštine bile održive, u smislu budžeta, ekonomskog razvoja i sl. Međutim, prema njemu, nove Opštine nisu prioritet Vladi Kosova, i da se to pitanje neče skorije pokrenuti.