Indeks najsiromašnijih zemalja sastavljen je na osnovu istraživanja stanja u 149 zemalja koje imaju dostupan izvor informacija
Institut Legatum u Londonu napravio je istraživanje na osnovu koga su izdvojili najprosperitetnije, ali i najsiromašnije zemlje na svijetu. Većina zemalja koje su na dnu liste su zahvaćene ratom i bolešću i fali im jaka ekonomija, vlada i obrazovni sistem.
Indeks najsiromašnijih zemalja sastavljen je na osnovu istraživanja stanja u 149 zemalja koje imaju dostupan izvor informacija. Sirija i Sjeverna Koreja nisu na listi jer su informacije za te države nedostupne.
Ovo je lista 19 najgorih zemalja za život:
19. Komori
Malo ostrvo Komori jedna je od najnerazvijenijih zemalja kada je riječ o preduzetništvu.
18. Etiopija
Nedostatak obrazovanja, mogućnosti zaposlenja i preduzetništva ovu zemlju čine jednom od najnepopularnijih za život.
Ova zemlja je pogođena virusom ebole 2014. godine, kada je skoro 5.000 ljudi umrlo.
16. Mali
U ovoj zemlji je obrazovni sistem toliko loš da maltene i ne postoji.
15. Nigerija
Ovo je jedna od najopasnijih zemalja za život. U njoj i dalje postoje i haraju kriminalne organizacije poput Boko Harama i Niger Delta osvjetnika. Nigerija je, pored Nigera, najgora zemlja za žene na svijetu.
Nakon dugogodišnjih ratova i Gadafijeve smrti ova zemlja je u najgorem položaju što se tiče lične slobode, preduzetništva i organizacije vlasti.
Niger ima slične probleme kao i Nigerija, kriminalna organizacija Boko Haram predstavlja veliki problem u ovoj državi, ali u ovoj državi je obrazovni sistem jedan od najsiromašnijih.
Na Gvineji su obrazovanje i zdravstvena zaštita na izuzetno niskom nivou.