U smrtonosno otrovnom rudniku u Montani u SAD-u naučnici su otkrili dvije vrste gljivica koje zajedno uništavaju neke od najotpornijih poznatih superbakterija, među kojima i četiri soja zlatnog stafilokoka MRSA.
Novi antibiotik nalik već poznatoj klasi antibiotika osim po jednom ključnom detalju – ubija bakterije na način koji nikada ranije nije zabilježen. Njegova efikasnost već je potvrđena na streptokokima koji uzrokuju grlobolju i bakterijama antraksa.
Gljivice su pronađene u potopljenom napuštenom rudniku bakra Berkeley Pit dubokom više od 540 metara čije su vode, kiselosti pH 2,5, pune arsena. Rudnik je toliko opasan da je postao prava smrtna klopka za guske tokom njihovih sezonskih migracija.
Prije nekoliko mjeseci snježne oluje natjerale su na hiljade gusaka da potraže zaklon u jami, ali sve su skončale u njenim otrovnim vodama. Jedna autopsija 342 uginule guske provedena 1995. otkrila je na leševima opekotine i rane nastale zbog izloženosti visokim nivoima bakra, kadmija i arsena.
Međutim, pokazalo se da jama nije jednako opasna za sve organizme – u njoj bujaju brojne vrste bakterija i gljivica.
Andrea A. Stierle i Donald B. Stierle, hemičari s University of Montana posljednje dvije decenije istražuju neobične spojeve koje stvaraju mikroorganizmi ekstremofili iz Berkeley Pita. Do sada su otkrili gljivice Taxomyces andreanae koje ubijaju neke tumore te neke organizme koji stvaraju molekule s protivupalnim svojstvima.