Riječ je o učenicima devetog razreda niže srednje škole iz Mušnikova kod Prizrena, koji su 15 mjeseci unazad učili u mektebu ovog džemata pred mualimom Nailj ef. Skenderijem, koji je 20-tak godina imam u ovom lijepom selu.
Na samom početku programa Nailj efendija je poselamio prisutne u džamiji, kako roditelje i mještane, tako i musafire, među kojima je bilo i 30-tak imama iz Župe, Podgore i grada Prizrena, dok je iz Restelice u Gori došao tamošnji imam sa 15-tak svojih džematlija.
Program je uz prateči dekor, bio prožet učenjem dijelova Kur’ana, azimušana, ilahija, kasida i recitala, dok su poslije početnog obraćanja imama Skenderija, učenici izrecitirali prisutnima na svečanosti dobrodošlicu u stihovima.
Ono što su i sami prisutni imami primijetili – jeste jako tečno učenje kur’anskih ajeta, a što se tiče ostalih sadržaja u programu, kao što je izvođenje ilahija i kasida i recitala, uz odgovore na pitanja iz islamskih propisa, po svim prisutnima u džamiji – bilo je spremljeno gotovo savršeno.
Ovaj kvalitet programa nije za čuđenje, jer je i sam imam Nailj ef. podsjetio da je baš ovo odjeljenje nedavno osvojilo prvo mjesto na takmičenju polaznika vjerske pouke na nivou grada Prizrena, dok su na nivou Republike Kosova osvojili drugo mjesto.
Pri kraju dvosatnog programa, u prepunoj džamiji, medresant treče godine Prizrenske medrese, Armend Rexhepi iz Ferizaja, izazvao je zasebnu atmosferu na skupu proučivši izuzetnim kiraetom ašere Kur’ana, a. š. Dok je pečat cijelom programu – koji je zapravo bio kolektivni zikr – dao hafiz Daut Lezi iz Prizrena, proučivši lijepim glasom hatma-dovu u džamiji.
Ono što se jasno moglo primijetiti i na ovom programu u džamiji Mušnikova jeste odličan sklad između višejezičkog izvođenja programa – i na albanskom, i na bosanskom jeziku, uz, naravno, učenje Kur’ana, a. š., na arapskom jeziku, i poneku ilahiju i na engleskom i na turskom jeziku. Ne može se izbječi utisak da je to, zapravo, najbolja poruka islama.
Poslije klanjanja podne-namaza, musafirima i rođacima iz sela i okoline poslužen je svečani ručak kod roditelja ovih mekteblija.
Inače je po kazivanju Nailj ef. ovo 15-ta hatma-dova u Mušnikovu od kad je on imam džamije, a ukupan broj svršenika mekteba u tom periodu je 338…
Nadajmo se da će i Islamska zajednica i društvo u cjelini u Republici Kosova prepoznati značaj ovakvog (tradicionalnog) sistema vjeronauke i poraditi na njenoj institucionalizaciji, a mualimi (imami) Župe, Podgore, Gore, grada Prizrena, Kosova, koji izvode ovu nastavu – a kojih ipak nema mnogo ! – biti adekvatno podržani i nagrađeni.
U nastavku donosimo imena polaznika mekteba kojima je proučena ova Hatma-dova:
Adem Rama, Aldin Smaili, Alma Smaili, Almasa Smaili, Almedin Veliji, Almedina Smaili, Almir Smaili, Adžera Smaili, Bajram Bajrami, Belkiza Smaili, Edon Rama, Elema Velija, Emrah Rama, Emsela Veliji, Esmera Bajrami, Hadis Rama, Lejla Rama, Medin Veliji, Medina Veliji, Meliha Rama, Mihad Bajrami, Mihreta Smaili, Ramazan Smaili, Ramit Rama, Rejsal Velija, Redžep Bajrami, Sait Smaili, Selver Smaili.
Ćerim Bajrami