Visokorangirani predstavnici katoličke i evangelističke crkve, kao i jevrejske i muslimanske zajednice na adresu lista “Bild” poslali su zajednički manifest. U tom dokumentu je istaknuto da su ubistva u Parizu bila “napad na slobodu mišljenja, vjerske slobode i na naše zajedničke vrijednosti tolerancije i ljubavi prema bližnjem” ta da su duboko zgroženi tim ubistvima.
Potpisnici izjave su Alois Glück, predsjednik Centralnog komiteta njemačkih katolika, Wolfgang Huber, bivši predsjedavajući Vijeća Evangelističke crkve u Njemačkoj, Aiman Mazyek, predsjedavajući Centralnog vijeća muslimana u Njemačkoj, Charlotte Knobloch, predsjednica Izraelske kulturne zajednice u Münchenu, kao i raniji generalni sekretar Centralnog jevrejskog vijeća Stephan Kramer.
“Knjige ljubavi”
“U ime Boga se ne smije ubijati”, piše dalje u manifestu. „Biblija, Tora i Kur’an su knjige ljubavi, a ne mržnje.“ Potpisnici dalje zahtijevaju: “Svaki kršćanin, jevrej ili musliman trebao bi se u svojoj crkvi, džamiji i sinagogi moliti za žrtve u Parizu.“ Oni su se dalje založili “za razumijevanje, mir i slobodu“ te istakli da „mržnja nije odgovor na mržnju. Netolerancija nije odgovor na netoleranciju. Samo zajedno možemo zaštititi svoje vrijednosti i vjerovanje pred radikalizovanim manjinama.”
U međuvremenu je predsjednik SPD-a Sigmar Gabriel, kako piše „Bild“, pozvao stranke i udruge na zajednički veliki protest u Berlinu. Gabriel je, kako navodi taj list, pozvao na formiranje jednog saveza koji bi demonstrirao za „miran i demokratski suživot u Njemačkoj i Evropi.“ Tu je riječ o pismu predsjednika SPD-a upućenog demokratskim partijama, religijskim zajednicama, poslodavcima, sindikatima i raznim društvenim grupama. Pucnji atentatora u Parizu „nisu pogodili samo direktne žrtve, već i ideju o slobodnom i otvorenom društvu“, naveo je Gabriel.
Njemačka kao useljenička zemlja
Zamjenica predsjednika njemačkog parlamenta – Bundestaga – Claudia Roth iz stranke Zelenih ogradila se od svakog pokušaja političke instrumentalizacije terorističkog čina u Parizu. Užasavajući zločin ne smije se koristiti kao izgovor za poziv na prisluškivanje i pohranjivanje podataka, veću državnu represiju ili za razgradnju demokratskih sloboda, izjavila je Roth novinarima Njemačke novinske agencije (dpa) u Berlinu.
Desničarskoj i konzervativnoj stranci Alternativa za Njemačku (AfD) Roth je predbacila da želi profitirati iz ove situacije. “Smatram da je to neodgovorno“, istakla je ta političarka Zelenih. Realnosti njemačkog društva moraju jasno biti prihvaćene, istakla je još. “Njemačka je već dugo useljenička zemlja “, naglasila je bivša šefica Zelenih i dodala: “Nama trebaju jasne granice protiv svih onih koji unose nemir i raspiruju mržnju.“ Politika i zajednica se, rekla je, moraju suprotstaviti grupacijama koje žele podijeliti društvo i ne žele podržati integraciju i inkluziju. Posebno se treba izbjegavati generalno sumnjičenje protiv muslimana.
Nakon navodnog islamističkog napada u Parizu i njemačka privreda se zauzela za muslimane i migrante u ovoj zemlji. Također, s obzirom na anti-islamski pokret Pegidu i desničarsku i konzervativnu stranku Alternativa za Njemačku, predsjednik Udruženja njemačke industrije (BDI) Ulrich Grillo je za agenciju dpa izjavio: “Terorizam se ne smije instrumentalizirati kako bi se njime ocrnila cijela jedna religija.“ Useljenici su dobrodošli i potrebni su nam, kazao je on.“Njemačka je već odavno useljenička zemlja i to mora i ostati“ naglasio je Grillo, koji kao predsjednik BDI-a zastupa interese više od 100.000 firmi. Migranti su, rekao je još, kao sugrađani, komšije i prijatelji „neodvojivi dio našeg ekonomskog, društvenog i kulturnog života.“