Izraelska operacija “Zaštitna ivica”, čiji je cilj zaustavljenje prekograničnih raketnih napada, nastavljena je jutros, 12. dan zaredom.
Dolazi Ban Ki-moon
Rano jutros je u napadu kraj džamije u gradu Kan Junisu na jugu ubijeno sedmoro ljudi, uključujući i jednu ženu, rekao je portparol hitnih službi Ašraf al Kidra.
U drugim udarima ubrzo potom ubijeno je još četvoro ljudi. Tako je broj poginulih Palestinaca dostigao 307, dok su na izraelskoj strani ubijeni jedan civil i jedan vojnik.
Ovo je najkrvaviji sukob između izraelske vojske i Hamasa u posljednjih nekoliko godina, a Izrael je spreman da još pojača kopnenu ofanzivu, započetu u četvrtak uveče nakon deset dana udara iz zraka.
Palestinski predsjednik Mahmud Abas pokušava da doprinese prekidu vatre i putovao je ovih dana u Egipat i Tursku.
UN su najavile sinoć da će Ban krenuti danas u region i da će pomoći Izraelcima i Palestincima “u koordinaciji s regionalnim i međunarodnim igračima da se okonča nasilje i pronađe put naprijed”, rekao je podsekretar svjetskog tijela za politička pitanja Jeffrey Feltman na hitnom sastanku Vijeća sigurnosti UN-a zbog situacije u Gazi.
Ambasaodori dvije strane su se na tom sastanku međusobno krivili za nasilje, izraelski izaslanik Ron Prosor je insistirao da ni jedna zemlja ne bi “tolerisala terorističku” raketnu vatru na svoje građane. Palestinski ambasador Rijad Mansur je čitao naglas imena ubijenih Palestinaca Vijeću sigurnosti i u jednom trenutku skoro zaplakao, prenio je AFP.
Poginulo osam članova porodice
U izraelskoj kopnenoj ofanzivi pokrenutoj desetog dana operacije poginulo je desetine ljudi, a hiljade su bile primorane da pobjegnu. Izraelski premijer Benjamin Netanijahu naredio je armiji da bude spremna za “značajno proširenje kopnene aktivnosti”. On je na jučerašnjem sastanku užeg sastava vlade, zaduženog za sigurnost, diskutovao o još većem proširenju kampanje.
Šef izraelske armije Beni Ganc rekao je da armija “širi kopnenu fazu operacije”, upozorivši da će biti teških momenata, aludirajući na dalje izraelske žrtve.
U Gazi je nakon relativnog zatišja u petak nasilje ponovo eskaliralo uveče i pojačano je granatiranje iz tenkova i zračni udari.
Među poginulima je osmero članova jedne porodice, uključujući četvero djece, ubijene tenkovskom vatrom u svom domu na sjeveru Pojasa Gaze.
Agencija UN za palestinske izbjeglice (UNWRA) otvorila je 34 svoje škole za one koji bježe, a njihov broj je dostigao oko 47.000.
Svjetski program hrane je saopćio da su podijeljne hitne isporuke obroka i vaučeri za hranu za više od 20.000 raseljenih ljudi. Međutim, zbog kopnene operacije očekuje se da broj onih kojima je takva pomoć potrebna dostigne 85.000.
Izrael navodi da je cilj kopnene ofanzive da se uništi mreža tunela Hamasa koji vlada pojasom Gaze, a tunele koristi za prekogranične napade. Netanijahu je rekao da nema garancije za stoprocentni uspjeh.
Izrael se povukao iz Gaze 2005. godine poslije okupacije koja je trajala skoro 40 godina, ali uskoro je kontrolu nad tim područjem preuzeo Hamas silom od sekularnog Fataha i tada je izraelska blokada pojačana, a s njom i raketni napadi na izraelsku teritoriju.