Dok se neki bave fontanama ili terasama kafića na neprimjerenim mjestima, francuske lokalne vlasti rade nešto potpuno novo u svijetu. Solarna cesta koju su izgradili je otvorena za promet.
Solarna cesta. Negdje se zaista pomiču granice u gradnji cesta, na ovaj ili onaj način. Nije to originalno francuska ideja. Naime, prije malo više od dvije godine, nizozemske vlasti su napravile put sastavljen od solarnih panela, ali bila je to samo biciklistička staza. Danas se Francuska može pohvaliti kako je napravila prvu svjetsku cestu od solarnih panela za automobile.
Dionica francuske ceste za koju se tvrdi da je prva u svijetu takva se nalazi u blizini malog normandijskog sela Tourouvre-au-Perche, a riječ je o 2,800 četvornih metara panela koji su stajali paprenih pet milijuna eura.“Solarnu cestu” i njeno otvorenje je pohodila i ministrica ekologije Ségolène Royal rekavši da će istu dnevno koristiti oko 2 tisuće vozača kroz razdoblje od 2 godine. Tijekom navedenog razdoblja bi se trebalo doći do zaključka može li uopće ta investicija zadovoljiti potrebe cijele javne rasvjete u selu od 3 tisuće i 400 stanovnika. „Ovaj način korištenja solarne energije nam daje priliku za iskorištavanje velike površine postojećih prometnica te da proizvedemo električnu energiju bez da zauzimamo nove površine“, izjavila je na otvorenju ministrica.
Prije same dovršene instalacije, dotična tehnologija je testirana na 4 parkirališta diljem Francuske. Izvođač projekta financiranog javnim novcem je kompanija Colas u vlasništvu telekomunikacijskog diva Bouygues.
Nije sve tako idilično kakvim se isprva doima. Kritičari isto imaju nešto za reći na tu temu. Tvrde da ”solarne ceste” uopće nisu dovoljno učinkovite kako bi opravdale toliko trošenje javnog novca, a da je praksa pokazala kako su paneli koji bi bili postavljani na ravnim površinama ustvari manje učinkoviti od onih panela postavljenih na kosinama. Sama cijena projekta je izazvala porugu i sveopće negodovanje na društvenim mrežama.
Marc Jedliczka, potpredsjednik Mreže za energetsku tranziciju (CLER), za Le Monde je rekao kako je to bez sumnje tehnički napredak, ali da u nastojanju razvijanja obnovljivih izvora energije ima i drugih prioriteta koji su važniji od „gadgeta“ za koji su više sigurni da je skup negoli učinkovit .
Kompanija izvođač Colas poručuje kako su njihovi solarni paneli prekriveni smolom koja u sebi sadrži fine listove silikona, a zbog toga su paneli dovoljno čvrsti da bi mogli podnijeti svaki oblik prometa. Uključujući i velika teretna vozila. Kompanija Colas se nada kako će zajedno s novim narudžbama upravo smanjiti troškove proizvodnje takvih ploča i zasad ima dogovorenih stotinjak drugih projekata vezanih s izgradnjom solarnih cesta. Što u domovini, što u tuđini.