U svim džematima Islamske zajednice u BiH i u bošnjačkoj dijaspori danas je nakon džume-namaza organizovana sergija za pomoć Rohingya muslimanima u Mijanmaru.
U svim džematima Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini i u bošnjačkoj dijaspori danas je nakon džume-namaza organizovana sergija za pomoć Rohingya muslimanima u Mijanmaru, javlja Anadolu Agency (AA).
Odluka za organizovanje sergije donešena je na sastanku reisu-l-uleme Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Huseina ef. Kavazovića sa članovima Odbora za pomoć Rohingya muslimanima održanog prije tri dana.
Sergiji su se odazvali i vjernici koji su džumu-namaz danas obavili u Gazi Husrev-begovoj džamiji u Sarajevu. Nasilje nad muslimanima Mijanmara bila je i tema današnje hutbe koju je predvodio hafiz Mensur ef. Malkić, glavni imam Gazi Husrev-begove džamije u Sarajevu.
“Ono što se dešava u Mijanmaru sramota je cijelog svijeta koji svakodnevno gleda ubistva i zločine nad nemoćnim civilima, nad starim i iznemoglim, nad ženama i djecom, i koji ne nalazi način, niti nudi rješenje problema s kojim je suočen narod Rohingya. Svjetska javnost je svjedok nevjerovatnih događaja, ali ne uspijeva ili ne želi pružiti adekvatnu reakciju kako bi se zaustavilo stradanje Rohingya”, poručio je Malkić u obraćanji vjernicima.
– “Rohingya mulsimani prolaze kroz strahote koje smo mi jučer prošli” –
Seid Eminović iz Sarajeva je novinaru AA rekao kako su bosanskohercegovački muslimani, ali i svi stanovnici BiH, koji su prije dvije decenije osjetili tegobe ratnih stradanja, agresije, progona, iseljeništava iz svojih domova, zasigurno osobe koje su u prvom redu pozvane da među prvima reaguju na strahote koje se dešavaju čovječanstvu, koje su ovaj put oličene u muslimanima, narodu Rohingya u Mijanmaru.
“Nažalost, čovječanstvo nikako da izvuče pouke iz stradanja koje nam se kontinuirano dešava i nikako da se vrati zajedničkim vrijednostima koje bi trebale de krase čovječanstvo. Svačiji život, svačija sreća i rahatluk jeste zajednička dobrobit čovječanstva”, rekao je Eminović, te dodao kako je “današnja podrška minimum koji se može pokazati prema narodu koji prolazi kroz strahote kroz koje smo mi jučer prošli.”
Izet Bijedić iz Sarajeva smatra kako je veoma bitno solidarisati se i pomoći narodu Rohingya u Mijanmaru, koji prolazi kroz etničko čišćenje, a što je, prema njegovim riječima, zamjenski termin za genocid.
“To smo i mi prošli, možda je trebalo i ranije da ih se sjetimo, jer to je naša obaveza, kako vjerska, tako i svaka druga, da pomognemo tom narodu u nevolji. To je jedna katastrofa”, istakao je Bijedić.
Erzad Mikić, porijeklom iz Travnika, koji trenutno živi u Njemačkoj, također je naglasio kako je egzistencijalno bitno pomoći narodu Rohingya.
“To je egzistencijalno bitno. Obzirom da se radi o sličnoj situaciji koju smo i mi imali prije nešto više od 20 godina, to je izričito potrebno. Mi trebamo organizirati čitav narod u BiH i dijaspori, te uraditi maksimalno da se pomogne narodu Rohingya”, rekao je Mikić.
Pod izgovorom borbe protiv militantnih grupa, mijanmarska vojska je u proteklih nekoliko sedmica porušila na desetine muslimanskih sela iz kojih su stotine hiljada mještana bili primorani bježati ka susjednom Bangladešu.
Zbog činjenice da u kriznom području nema predstavnika međunarodnih organizacija, nemoguće je govoriti o preciznom bilansu stradanja u napadima na muslimanska naselja. Lokalne nevladine organizacije javljaju da je riječ o hiljadama ubijenih ljudi.
Glasnogovornik Fonda Ujedinjenih nacija za djecu (UNICEF) Christophe Boulierac izjavio je jučer da je od 25. augusta od nasilja u Mijanmaru u susjedni Bangladeš izbjeglo blizu 400 hiljada arakanskih muslimana, među kojima je 220 hiljada djece.