U Beogradu podignuti trajni spomenik srebreničkim žrtvama

Žene u crnom zatražile su tokom današnjeg obilježavanja Dana pobjede nad fašizmom u Beogradu, da Srbija donese zakon protiv negiranja genocida u Srebrenici kao i da se u srbijanskoj prijestolnici podigne trajni spomenik srebreničkim žrtvama.

Članice nevladine organizacije Žene u crnom i ARTIE centra za promociju kulture, umjetnosti i dizajna ispred antifašističkog spomenika na Trgu Terazije u centru srbijanske prijestolnice Beograda, odale su poštu nedužnim žrtvama zločina Drugog svjetskog rata.

Aktivistkinje ovih udruženja su spomenik obložile slikama centra Beograda iz vremena Drugog svjetskog rata i izvele performans kojim su prikazale ulogu fašista prema mladim ljudima koji su stradali tokom okupacije.

Predstavnica Žena u crnom Staša Zajović je izjavila da je “u Srbijji potpuno izbrisano antifašističko naslijeđe i da prevladava revizionizam na svim nivoima”.

Prema njenim riječima i na obrazovnom nivou preovladava izjednjačavanje buudući da su tokom ratova devedesetih godina “pod istim četničkim, ravnogorskim i ostalim nacističkim simbolima ubijani ljudi u Hrvatskoj i BiH

“Kao građanke antifašistkinje imamo dužnost da ne dozvolimo izjednjačavanje fašizma i antifašizma. Da se donesu zakonska rešenja koja će pokazati vrednost antifašizma jer je u ovoj zemlji toliko prekrojena i falsifikovana istorija da su sve ulice i trgovi preimenovani”, ocjenila je Zajivić.

Ona je zatražila od vlasti da zabrane preko 130 antisemitskih knjiga koje se nalaze u slobodnoj prodaji u Srbiji, da se donese zakon protiv negiranja genocida u Srebrenici kao i da se u Beogradu podigne trajni spomenik srebreničkim žrtvama.

Među zahtjevima koje je istakla je i da se otkriju masovne grobnice žrtava Miloševićevog režima, “a ne da se formiraju Komisije za traženje zemnih ostatka Draže Mihajilovića”.

“Naš zahtjev je da se pedsjednik države odrekne četničke titule zato što to plaši ljude u regiji, zato što to izaziva ogorčenost kod nas antifašistkinja u Srbiji”, rekla je predstavnica Žena u crnom i istakla da “sve dok se 11. jul ne proglasi Danom genocida u Srebrenici smatraće da je to ruganje žrtvama i pravdi”.

Na 68. Godišnjicu pobjede nad fašizmom dijeljenjem propagandnog materijala Žene u crnom su ukazale da se antifašizam sve više dovodi u pitanje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.