U proljeće 2007. godine hakeri su oborili sajtove vladinih agencija i banaka u Estoniji, a šteta je bila ogromna, s obzirom da se 90% novčanih transakcija odvijalo putem interneta. Dokument koji je objavio Vikiliks ukazuje na to da je ovo bio prvi virtualni napadu između dvije države, koji je izvršila Rusija, nakon odluke estonske vlade da iz centra prestonice Talina izmjesti spomenik sovjetskim vojnicima stradalim u Drugom svjetskom ratu. Ovaj događaj je nazvan sajber terorizmom, a naterao je EU da se ujedini i uozbilji u odbrani protiv prijetnji koje ne poznaju granice.
Što se Informacione tehnologije više razvijaju, to je rizik veći, tako je na konferenciji opisana trenutna situacija na Kosovu.
Bedri Hamza, guverner Centralne banke Kosova, kaže da ova institucija promoviše internet bezbjednost u finansijskim institucijama i predviđa sankcije.
“Ovo su pitanja kojima se Centralna banka već godinama bavi i za koje preuzima odgovornost kao jedna od ključnih institucija u borbi protiv kriminalnih grupa. A sve je to bitno za ekonomski razvoj i pridruživanje EU,” kazao je Hamza.
Slične poruke stižu i od predstavnika mobilnih operatera.
“Kada govorimo o sajber bezbjednosti, svi možete zamisliti šta bi se desilo da PTK ne obezbjeđuje sigurnost i privatnost podataka. Mnogo investicija je uloženo i nastavićemo da ulažemo. I Telekom Kosova je bio žrtva napada. Bezbjednost je naš prioritet i na tom polju obećavam da neće biti problema, rekao je Agron Mustafa iz PTK.
Osim opasnosti, razvoj informacionih tehnologija donosi i brojne prednosti, kaže Blerant Stavileci, ministar ekonomskog razvoja.
“Informacione tehnologije i sajber prostor mjenjaju strukturu cijele ekonomije i daju ekonomiji novu dimenziju. Više od 50% profesionalaca radiće u IT sektoru. Zato moramo biti svjesni ovih promjena i transformacije privrede. Radimo na jačanju infrastrukture i nastojimo da dopremo do ruralnih oblasti,” rekao je Stavileci.