Paralelno s rastom stomaka pojačava se lumbalna lordoza (zakrivljenost u donjem dijelu leđa), što znatno mijenja uobičajen položaj kičme i zahtijeva prilagođavanje novom stavu, a to nije nimalo jednostavno. Zato se savjetuje redovno vježbanje, kao i korekcija stava, kako bi se očuvao pravilan položaj kičme i time povećala stabilnost.
Povećanje ukupne tjelesne mase pomiče težište malo prema naprijed, pa su i stopala drukčije opterećena, što utiče na promjenu hoda. Iako se sve odvija postupno, ipak su to velike promjene u odnosu na navike koje je žena imala prije trudnoće. Katkad se od stomaka noge uopće ne vide, pa je teško kontrolirati tijelo u slučaju gubitka ravnoteže.
Umor otežava sprečavanje mogućih padova, kada treba brzo reagovati. Zato se često mogu čuti trudnice kako govore da imaju utisak da nisu u svom tijelu, da ga ne poznaju i ne mogu njime upravljati.
Oprezno na ulici
Ako morate obaviti neodgodive poslove ili ako loše vremenske prilike potraju, najsigurnije je da neko bude s vama. Novogodišnje i božićne praznike sigurno ne treba da provodite u kući, ali kako su to dani kada su svi u velikoj žurbi, svakako povećajte oprez dok prelazite ulicu ili se probijate kroz gužvu po zaleđenom pločniku.
Važno je da imate obuću koja se ne kliže, najbolje ravnu ili s niskom petom (do tri cm), da ne biste lako izgubili ravnotežu, koja je znatno narušena u trudnoći.
Napolju ćete sigurno paziti kako hodate. Ali nemojte zaboraviti da su jako klizavi i podovi u prodavnicama i restoranima − od snijega unesenog na obući − pa su to možda i najopasnija mjesta na kojima se možete okliznuti i pasti.
Ulazak u gradske autobuse ili tramvaje i izlazak iz njih takođe mogu biti rizični u zimskim mjesecima, pa je najbolje ulaziti i izlaziti kroz vrata do vozača, kako bi vas mogao dobro vidjeti i pričekati s polaskom. Nemojte se ustručavati da zatražite pomoć od putnika, kao i sjedeće mjesto, iako katkad mogu negodovati. Imajte na umu da u poodmakloj trudnoći udarac u stomak ili pad mogu izazvati prijevremeni porođaj.