Uprkos tome, Vlada Kosova je prošle nedelje imenovala Endrita Salju, koji je optužen za neovlašćeno posedovanje oružja, za ministra trgovine i industrije.
Od korupcije, sukoba interesa, pa do neovlašćenog posedovanja oružja. To su samo neke od optužbi protiv šest ministara u Vladi Kosova. Predsednik Kosova Hašim Tači je pre više od godinu dana pokrenuo proces usvajanja zakona, kojim bi se sprečilo obavljanje javnih funkcija od strane osoba protiv kojih je podignuta optužnica.
Ipak, zvanična politika ne pokazuje preveliku volju za usvajanjem ovog zakona. Iz kosovskog instituta za pravdu kažu da je ova vlada prekoračila sve ranije rekorde kada se radi o broju ministara koji su pod istragom ili optužnicama.
“U jednoj normalnoj državi, gde se poštuju minimalni principi demokratije i dobrog upravljanja, ne bi bilo moguće da osobe koje imaju kriminalnu prošlost ili su optužene za korupciju, budu deo institucija. Nažalost, ova vlada je srušila sve rekorde što se tiče članova protiv kojih se vodi istraga ili su optuženi za korupciju, gde više od trećine ministara ima probleme sa zakonom. Takav pristup je najlošija poruka međunarodnim partnerima i stranim investitorima”, kaže Ehat Miftaraj sa Instituta pravde.
Razna su mišljenja o tome da li optuženi ministri treba da daju ostavku dok su pod istragom ili samo u trenutku kada pravosnažno budu osuđeni.
Posmatrači ocenjuju da sama činjenica da se u zatvorima Kosova ne nalazi nijedan političar za krivična dela korupcije i organizovanog kriminala dokazuje da se zakon sprovodi samo za niže slojeve, dok za onaj politički, zakon ne važi i ne sprovodi se.
“Neretko se desi da određeni ministri provode dan u sudskim salama, gde se suočavaju sa optužnicama za krivična dela korupcije, dok poslepodne potpisuju tendere i razgovaraju sa međunarodnim partnerima o ekonomskom razvoju i vladavini prava. Ovo govori o paradoksu na Kosovu, gde ministri prepodne idu na sud kao optuženi, a poslepodne donose odluke navodno za dobrobit građana”, navodi Ehat Miftaraj.
Osim ministara u Vladi Kosova, probleme sa zakonom ima i jedan broj poslanika kao i gradonačelnika. Predstavnica Evropske unije na Kosovu, Natalija Apostolova, pozvala je zvaničnike, optužene za korupciju, da napuste institucije.
Ona je zatražila usvajanje zakona kojim se zabranjuje da osobe protiv kojih je podignuta optužnica obavljaju javne funkcije, kao i zakon o oduzimanju imovine licima sa sudskom presudom o nezakonitom pribavljanju imovine.