Na tržištu Kosova se hiljadu proizvoda prodaju po cijeni od 0.99 centi, a preostali cent se skoro nikada ne vraća kupcu. Takve slučajeve, kada se ostatak ne vrati kupcu, ekonomisti smatraju da trgovinski lanci zarađuju nezakonito i nepravedno.
Nažalost ovakav princip ne vraćanja 1,2 i 5 centa, nemaju samo male prodavnice već i veliki trgovinski lanci, kao i telekom kompanije i komercijalne banke.
Profesor ekonomije Naim Gashi je izjavio da je ne vraćanje “sitnog” kusura veliki profit trgovinskih lanaca i da ide na štetu potrošačima.
“Uzmimo primjer kada jedan super market prodade 10.000 proizvoda u vrijednosti od 2.99 eura a nijednom ne vrati kusur od 1 cent, onda supermarket dobija 100 eura samo od tog proizvoda. Smatram da se radi o krivičnom djelu krađe, i trebali bi biti kažnjeni od strane nadležnih organa”, ocjenio je Gashi u izjavi za Radio Slobodna Evropa.
Centi se na Kosovu ne vraćaju zbog velikih interesa poslodavaca, ali i naši građani nerado traže kusur, kada su u pitanju male novčanice.
Odgovornost za ovu pojavu nemaju samo potrošaći već i nadležni državni organi, inspektorat, koji ne kažnjavaju trgovine koje ne vraćaju kusur.
Jedna od mogućnosti da izbjegnete ovu nepravdu je i plačanje preko bankarskih kartica kaže Gashi.
“Predlažem svim građanima da nikada ne dozvole da njihov cent ukrade prodavac, jer se radi o uvrijedi prema onima koji novac zarade svojim znojem. Pozivam takođe da nikada ne plaćaju bez fiskalnih računa jer će na taj način pomoći svojoj državi”, naglašava Gashi.
I anketirani građani su zabrinuti zbog toga što im se ne vraćaju pare.
Liridona Siçeva, student na univerzitetu u Prištini kaže da joj se mnogo puta dešavalo da joj prodavac ne vrati kusur u sitnim novčanicama.
“Skoro u svim marketima u kojima sam kupovala stvari koje koštaju 99 centi ili kada se račun završava na 99 centi nikada mi ne vrate taj cent, jednostavno zaokruže račun”, kaže Liridona.
Slična situcija se dešava i Njomzi, studentici ekonomskog fakulteta.
“Prodavnice traže svaki cent od kupca dok vam oni ne vračaju ako im ne zatražite. A onda vam kažu da nemaju sitne novce”.
Centralna Banka Kosova mora osigurati pravilno snabdjevanje domaće privrede sa pet, dva i jedan cent.
Direktor departamenta za poslovanje i gotovinsko plaćanje Jeton Bajramaj kaže da je opala potražnja za sitnim novčanicama od strane komercijalnih banaka.
“Tokom 2013. godine, CBK je komercijalnim bankama dala oko 1.1 miliona komada kovanica svih denominacija. Od ovog iznosa skoro 0.9 miliona komada je bilo u vrijednosti od 5, 2 i 1 cent. Potražnja komercijalnih banaka za kovanicama je opala za 28 %, u poređenju sa 2012. godinom, i pad od 24 % u poređenju sa 2011. godinom”, kaže Bajramaj.