Gospodin Žbogar je upoznat sa nekoliko problema bošnjacke zajednice koji su jos neriješeni u institucijama sistema, odnosno Vladi Republike Kosova.
Uzimajuci u obzir da je gospodin Žbogar pokazao najviše interesovanja za način i organizaciju školovanja Bošnjaka u sistemu obrazovanaja Kosova, pored upoznavanja, istaknuti su i problemi oko (ne)nostrifikacije diploma stečenih od kosovskih Bošnjaka na fakultetima univerziteta u regiji, kao i drugim problemima s kojima se suočava obrazovanje na bosanskom jeziku na Kosovu.
Gospodin Žbogar se složio da je najbolje rježenje da sve ono što nedostaje od udžbenika u nastavi na bosanskom jeziku bude dopremljeno iz Bosne i Hercegovine, dok su predstavnici Vakata istakli da je za ovo potrebno angažiranje MONT-a i odvajanje budžetskih sredstava odnosno institucionalno rješavanje uvoza udžbenika.
Oko nostrifikacija diploma, gsospodin ZŽbogar je obećao pomoć kod Vlade Kosova, odnosno resorne ministrice Edite Tahiri, kao i podizanje ovog pitanja na pregovorima u Briselu kao jedne od podtema.
Vezano za pitanje decentralizacije, koje je bilo drugo udarno pitanje u ovom razgovoru, predstavniku Evropske unije je detaljno pojašnjen problem i iznijeta zamjerka na slabu zaiteresovanost međunarodne zajednice za decentralizaciju i u bošnjačkim sredinama, kao i njihovo nebavljenje i pitanjem opšte decentralizacije na Kosovu, gdje bi onda i Vlada Kosova povratno obratila dodatnu pažnju i na ova pitanja a ne samo na formiranje ZSO.
Predstavnici Vakata su zatražili pomoć i pojasnili institcionalni položaj zahtjeva za buduće bošnjačke opštine na Kosovu.
Jedno od pitanja na koje je potrošeno poprilično vremena jeste predstojeće formiranje Specijalnog suda, uz rezervisanost bošnjačkih predstavnika iz Vakata oko glasanja za ovaj sud u Skupštini Kosova. Iznijete su usput i primjedbe bošnjačkih predtavnika – slične kao i u izlaganju poslanika Bajramija u ime grupe 6+ u Skupštini Kosova, tokom interpelacije premijera Ise Mustafe – oko (ograničenog) mandata tog suda samo na izvještaj Dika Martija, a ne na sve zločine počinjene na Kosovu bez obzira na etničku pripadnost, i počinioca i žrtve, dakle i one uoči rata, i one tokom rata i one neposredno poslije rata na Kosovu, gdje su stradali mnogi pripadnici i bošnjačke zajednice.
Bošnjački predstavnici su rekli da ostaju pri svojoj rezervisanosti za njihove glasove u Skupštini, jer se ovo pitanje mora riješiti otvaranjem ustava Republike Kosova, odnosno dvotrećinskim glasanjem poslaniika za njegovo promjenu. Oni su istakli da ako već nešto bude moraju da uslove, onda je mnogo bolje da to sad urade kod formiranje Specijanog suda, nego da to učine kad uskoro dođe na dnevnom redu također otvaranje ustava Kosova zbog promjene zakona o formiranju Oružanih snaga Kosova, kod koga nema rezervisanosti predstavnika Bošnjaka u Skupštini Kosova slično je i kod ostalih poslanika iz Grupe 6+.