Bivši britanski premijer je rekao da bi borba protiv “radikaliziranog i politiziranog pogleda na islam,” trebala da bude na vrhu globalne političke agende.
On je rekao da su mnogi na zapadu neodlučni u suočavanju sa silom koja “potkopava mogućnost mirnog suživota u eri globalizacije”.
Bler, koji je bio britanski premijer od 1997. do 2007. , sada je izaslanik na Bliskom istoku za kvartet sačinjen od Sjedinjenih Država, Evropske unije, Ujedinjenih naroda i Rusije.
U govoru održanom u Londonu, on je rekao da “bez obzira na naše druge razlike, mi trebamo biti spremni da dopremo i da surađujemo sa Istokom, posebno sa Rusijom i Kinom,” u borbi protiv islamskog “ekstremizma”.
Bler je priznao da su invazije na Irak i Afganistan potkopale zapadnu spremnost da interveniše na Bliskom istoku, odnosno drugim rječima, zapad nije u stanju da vojno djeluje u Siriji, radi iscrpljenosti prouzrokovane ratovima u spomenute dvije države.
Blerovom odlukom Britanija je zajedno sa američkim snagama izvršila invaziju na Irak, dok britanske snage također učestvuju u okupaciji Afganistana od 2001. god i sudeći po komentarima bivšeg premijera, britanski apetiti za muslimanskom krvlju još nisu zadovoljeni.
S druge strane, u ovom kontekstu vrijedi spomenuti da su prije nekoliko dana mediji pisali da je trenutni premijer Britanije Dejvid Kamerun kritikovan od strane ateističkih krugova, nakon što je u članku Britaniju opisao kao kršćanskom zemljom.
Premijer Kamerun je napisao članak za anglikanske novine Church Times prošle semice govoreći da bi Britanci u Britaniji trebali biti “samopouzdaniji u naš status kao kršćanske zemlje”.