Reforma izbornog sistema koju je inicirao predsjednik Hashim Thaçi krajem prošle godine, a koju su podržale radne grupe , očekuje se da bude dostavljena Skupštini. Međutim, predstavnici vladajuće koalicije i civilnog društva kažu da ova reforma ne može da bude usvojena bez učešća opozicije.
Šef poslaničke grupe vladajuće PDK Zenun Pajaziti izjavio je za Zeri da bi bilo bolje da su vladajuće i opozicione stranke bile uključene u ovaj proces.
“Izborna reforma se ne tiče samo vladajućih stranaka, već svih političkih partija. Uključivanje svih partija i civilnog društva je veoma važno. Ovaj proces je pokrenut od strane predsjednika, ali nije dobro da bude brzoplet i treba sačekati doprinos svih”, rekao je Pajaziti.
Pored toga, poslanik LDK Arben Gashi smatra da izborna reforma ne može da se uradi bez opozicionih stranaka jer je to proces vezan za organizaciju ukupnog političkog života na Kosovu.
“Naravno, sve što je vezano za izborne reforme trebalo bi da bude inkluzivno, jer je to proces zasnovan na demokratskim pravilima”, rekao je Gashi.
Albert Krasniqi iz Kosovskog demokratskog instituta kaže da je proces reformi izbornog sistema pokrenut 2011, u vrijeme kada je Kosovo bilo u političkom ćorsokaku. Prema njegovim riječima, tada se govorilo o reformi kako bi se izašlo tog ćorsokaka. Tako , prema njegovom mišljenju, osnovni cilj ovog procesa ne može biti reforma, već kupovina vremena do novih izbora, piše dnevnik Zeri.