Thaçi: Sastanak 27. juna u Vašingtonu zlatna prilika za sporazum

Predsednik Kosova Hašim Tači izjavio je u intervjuu za Glas Amerike da je sastanak 27. juna u Vašingtonu zlatna prilika za postizanje važnog sporazuma između Kosova i Srbije.

Tači je rekao da za Kosovo nema kredibilnije adrese od Sjedinjenih Država, odbacivši mogućnost da se razgovara o promeni granica.

“To je sastanak od posebnog značaja, rekao bih istorijski, jer su se prvi put obe zemlje složile da se sastanu u Beloj kući. To je interesovanje najviše administracije Sjedinjenih Američkih Država i samog predsednika Trampa i sada imamo veoma aktivnu, dinamičnu i energičnu posvećenost sa pravom vizijom ambasadora Grenela”, rekao je Tači.

On je kazao da očekuje obostranu volju, ozbiljan rad na postizanju važnog sporazuma u korist obe zemlje i njenih naroda.

“Veoma je važno da su i Kosovo i Srbija pokazali svoju posvećenost i uverenje da će ovaj proces voditi Sjedinjene Američke Države. Dakle, to je zlatna prilika za postizanje važnog sporazuma i za sigurnu budućnost obe zemlje u pogledu razvoja i evroatlanskih vrednosti”, istakao je kosovski predsednik.

Upitan da li tog dana očekuje sporazum, Tači je kazao da kosovske institucije rade ozbiljno i na sastanak idu sa voljom za suštinskim napretkom.

“Mi imamo puno poverenje u posvećenost ambasadora Grenela, a sada i celog tima administracije Sjedinjenih Država koji će biti uključen. S druge strane, mislim da je to prilika koju nijedna strana ne želi da izgubi, jer negativan pristup koji se tamo može zastupati imaće svoju cenu, a Kosovo nije spremno da plati tu cenu, već da iskoristi priliku za postizanje važnog sporazuma za konsolidaciju države na domaćem i međunarodnom nivou”, poručio je Tači.

Crvene linije za Kosovo

Mislim da se prvo moramo orijentisati na ono što želimo da postignemo, a ono što želimo da postignemo je potpuno poštovanje Ustava Kosova, poštovanje svega što smo postigli, tj. slobode, nezavisnosti, suvereniteta, s druge strane poštujući međunarodne principe i standarde, ali i princip dobrosusedstva, rekao je Tači.

“Uvrstiti stvari koje utiču na dobrobit obe zemlje, na dobro naših ljudi i naših građana. Dakle, mislim da stvari idu u dobrom pravcu za postizanje dogovora 27. juna. Optimističan sam da se  može postići sporazum, mada će to biti izuzetno teško”, naveo je kosovski predsednik.

Na pitanje o kakvom sporazumu govori, Tači je kazao da moraju biti spremni za cilj koji imaju – sporazum koji donosi dobro narodu, koji menja razvojni pristup, koji donosi ulaganja na Kosovo, koji obezbeđuje i garantuje prava svih građana zemlje u najvećem mogućem smislu, koja otvara perspektivu da Kosovo bude u bliskoj budućnosti deo NATO-a i EU, ali i član UN.

“Mislim da za Kosovo nema bolje, ispravnije i pouzdanije adrese od Vašingtona, odnosno Sjedinjenih Američkih Država. Kao Kosovo, uvek smo tražili da SAD budu za pregovaračkim stolom, a sada ne samo da su oni za stolom, već su i lideri u ovom procesu, tako da gajimo veliko uverenje će stvari ići u pravom smeru po pitanju postizanja sporazuma u ovom procesu koji predvodi SAD”, rekao je Tači.

Međusobno priznanje osnovni cilj dijaloga

Tači je istakao da je osnovni cilj kosovske delegacije da na kraju procesa imaju međusobno priznavanje i članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama i u svim međunarodnim organizacijama.

On nije mogao da govori o datumu, nedelji ili mesecu kada će se to dogoditi ali je istakao da proces počinje 27. juna, navodeći da će strane preduzimati dalje korake u skladu sa novonastalom realnošću, počevši od tog datuma.

Vreme da se krene ka finalu

Tači je podsetio da se sa Beogradom pregovara već 11 godina u Briselu, da pregovori koji nisu bili laki dugo traju, ali su bili i plodonosni u smislu poboljšanja situacije na severu Kosova i preuzimanja kontrole od strane države Kosovo u tom, kako je naveo, delu zemlje, kao i integracija srpske zajednice u kosovske institucije.

“Sada je vreme da se krene ka finalu, trenutku kada će se dogoditi međusobno priznavanje, naravno da svaka strana ispipava puls i položaj druge strane, ali ono što želim reći je da je Srbija uvek proklamovala da neće biti slobode za Kosovo, niti nezavisnosti, ali oni već znaju da je Kosovo i slobodno i nezavisno i da mora da se učlani u Ujedinjene nacije i da su mir i dobrosusedstvo od vitalnog značaja za obe zemlje, ne samo za Kosovo, već i za Srbiju”, poručio je Tači.

Okončanje procesa u septembru?

Naglašavam da ne mogu da govorim o određenom vremenskom periodu, već kažem sa nadom da uprkos velikim, možda i nepremostivim teškoćama sa kojima se možemo suočiti u tom procesu, da sam uveren da se rešenje za postizanje konačnog sporazuma može pronaći u Vašingtonu sa ambasadorom Grenelom i njegovim timom, smatra Tači.

Tači je ocenio da status kvo znači nazadovanje, zastoj, ne-dolazak stranih investitora, bez povećanja socijalnog blagostanja u zemlji, porast broja nezaposlenosti, izostanak članstva Kosova u međunarodnim organizacijama, povlačenja priznanja na međunarodnom planu što znači nazadovanje za Kosovo ako se nastavi sa statusom kvo.

Ali istovremeno nazadovanje i za drugu stranu, srpsku stranu, upozorio je Tači.

“Dakle, ako 27. juna ne bude postignut sporazum, Kosovo i Srbija će biti gubitnici. Ako se postigne dogovor, obe strane će pobediti i na taj način steći evroatlantske vrednosti, a naravno, posvećenost Sjedinjenih Američkih Država pokazuje se u odlučnosti da se postignu dogovor između neprijateljstva zemalja i naroda koje traje više od veka i postizanje sporazuma smatram čudom za koje verujem da ga mogu omogućiti samo Sjedinjene Države, uz liderstvo predsednika Trampa i posvećenost koju ambasador Grenel pokazuje”, ocenio je Tači.

Kosovo će imati korist od sporazuma

Predsednik Kosova je naglasio da očekuje da će Kosovo imati koristi u svim oblastima od budućeg sporazuma, pre svega da da će imati benefit na ekonomskom planu, unutrašnjoj konsolidaciji odnosa u regionu, otvaranju perspektive približavanja NATO-u i istovremeno perspektivu za članstvo u UN-u.

Na pitanje da li se očekuje normalizacija odnosa sa Srbijom ili priznanje, Tači je naveo da treba treba shvatiti da ceo ovaj proces nije stvar jedne odluke, već posvećenosti koja se mora pokazati u narednim nedeljama i mesecima.

“Zabrinutost zbog sastanka u Vašingtonu izražavaju oni koji nisu u toku, neki iz neznanja, i na drugoj strani oni koji su zlonamerni prema procesu. U završnoj fazi biće poštovan Ustav Kosova, teritorijalni integritet, suverenitet Kosova, tako da nema potrebe za brigom, ali pozivam sve da ne stvaraju paniku, konfuziju i ne plasiraju lažne vesti”, rekao je Tači.

On je naveo da niko nije tražio da Sjedinjene Države otvore pitanja trazgraničenja, niti će kosovska strana dozvoliti da se o tome razgovara.

“Naravno, uz obostrano priznavanje, doći će do demarkacije granice, kao što se to dogodilo između Kosova i Crne Gore, Makedonije, jer ćemo biti dve nezavisne i suverene države, susedne države i moraćemo da definišemo granice u smislu tehničkih pitanja, posle sporazuma”, rekao je Tači.

Tači je naglasio i da svaki dogovor postignut u Vašingtonu ili bilo gde drugde mora da prođe kroz proces dobijanja legitimiteta od građana kroz njihove predstavnike u Skupštini Kosova ili eventualno neke vrste referenduma.

SAD korak ispred EU u procesu dijaloga

Tači je u intervjuu za Glas Amerike naveo da procesi nisu razdvojeni i da je isti cilj – zaključenje jednog angažovanja posle više od tri decenije sukoba Kosova i Srbije.

“Budućnost Kosova je evropska budućnost. Juče sam se sastao sa gospodinom Lajčakom, važno je da Evropska unija da bude jedinstvena u odnosu na Kosovo i Zapadni Balkan. Šteta je što je Evropska unija izneverila Kosovo, posebno po pitanju vizne liberalizacije, koja, uprkos sprovođenju svih kriterijuma od strane Kosova, nastavlja da bude neuspeh za Kosovo i predstavlja potpuno nepotrebnu izolaciju, to sam naglasio i potvrdio; prvo mora doći do liberalizacija viza od strane Evropske unije, a zatim raditi na procesu dijaloga i međusobnog priznavanja. Ali ono što želim istovremeno da naglasim je da mislim da će se dva procesa međusobno nadopunjavati, ali Sjedinjene Države su jedan korak ispred, jasniji su, tačniji, brži, precizniji i odlučniji da postignu ovaj sporazum”, kazao je Tači.

O Lajčaku i EU

Tači je naveo da ne zna kada EU namerava da organizuje sastanak između Kosova i Srbije. “Ne znam, a ne verujem da i oni to znaju”, rekao je predsednik Kosova.

Jučerašnji sastanak sa Lajčakom je bio je korektan, konstruktivan, razgovarali smo više o proceduralnim, metodološkim i drugim aspektima budućnosti procesa, nego o bitnim pitanjima, dodao je predsednik Kosova.

Upitan zašto se predomislio i ipak sreo sa Lajčakom, Tači je kazao da ne može da se ne sastane sa ljudima koji dolaze u ime Evropske unije i pored svog skepticizma, posebno u pogledu liberalizacije viza i političkim procesom.

“Lajčaku sam jasno naglasio da moramo biti veoma oprezni da ne budemo uključeni u proces koji on namerava da vodi do tačke koja ne kvari raspoloženje Srbije. U proces ulazimo, ko god ga vodio, samo s ciljem nezavisnog, suverenog Kosova, poštujući njegov teritorijalni integritet i ni pod kojim uslovima ne težimo tome da se proces odvija u nedogled i bez jasne suštine. Dakle, juče je bio prvi sastanak i videćemo u narednim danima i nedeljama. Očekuje se da će samit biti održan u Parizu u trećoj nedelji jula, ali sve se to dešava nakon sastanka u Vašingtonu, tako da sastanak u Vašingtonu može da promeni sve u ovom trenutku, tako da ne vidim konkurenciju između Vašingtona i Brisela, već vidim priliku za dopunjavanje i uveren sam da uspeh koji će se dogoditi u Vašingtonu Evropska unija mora pronaći hrabrost da pozdravi”, kazao je Tači.

Predsednik Kosova je naglasio da konkretno od EU očekuje liberalizaciju viza.

“Dok su u drugom aspektu svi angažmani koji bi u budućnosti mogli biti uspešni, ali treba budemo iskreni da je Evropska unija narušila poverenje građana Kosova i to je loše, jer imamo samo jednu budućnost, evropsku budućnost”, zaključio je Tači.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.