Predsednik Kosova Hašim Tači u intervjuu za Kosovapres potvrdio je sastanak da će se u četvrtak u Briselu nastaviti pregovori između Kosova i Srbije uz posredovanje Evropske unije.
“Nadam se da će ovaj proces biti završen sporazumom, koji definitvno znači uzajamno priznanje i mogućnost članstva Kosova u UN, što će otvoriti mogućnost za priznanje Kosova od strane pet zemalja EU i otvaranje sigurne evropske perspektive za Kosovo i Srbiju”, rekao je Tači.
On je pozvao celokupan politički spektar da što pre donese odluku o zastupanju na što široj političkoj osnovi.
Tači kaže za Kosovapress, da bi radije vodio dijalog sa đavolom, nego sa Vučićem.
“Očekujem da će sastanak biti težak, jer je moj kolega iz Srbije težak sagovornik, komplikovan i u isto vreme i opterećen. Mogu da kažem da bi najradije seo za sto sa đavolom i vodio dijalog nego sa Aleksandrom Vučićem, zato što on, sa svim svojim potencijalom, celokupnim državnim arsenalom Srbije, radi na raspadanju Kosova kao države, ali i na oštećenju kosovskih institucija”, dodao je predsednik Kosova.
“Naravno, da ću se suočiti, ali nije dovoljno suočiti se sa Srbijom, važno je da ceo politički spektar učestvuje u ovom procesu, da se što pre izradi platforma Skupštine Kosova da se formira zajednički kosovski tim, da svi zajedno sednemo za sto i osvojimo ovaj proces”, rekao je on.
Predsednik Kosova ne očekuje da će sutra biti postignut sporazum.
“Očekujem dinamizaciju završnog procesa, ali naravno da će u finalizaciji biti uključen ceo politički spektar i sve kosovske institucije”, rekao je on.
Sastanak u Briselu biće održan pre sastanka u Parizu, gde će oba predsednika prisustvovati ceremoniji povodom 100-godišnjice primirja u Prvom svetskom ratu na poziv francuskog predsednika Emanuela Makrona.
“Pariz će biti dodatna prilika, gde će biti svetski lideri, za snažniji međunarodni podsticaj za neophodnost postizanja mirovnog sporazuma između Kosova i Srbije. Sporazum, koji će biti pozdravljen i snažno podržan od svih svetskih aktera. Značaj i neophodnost za postizanje sporazuma je još veći nakon postizanja sporazuma između Makedonije i Grčke o imenu, pored svih kritika i skepticizma. Makedonija se danas kreće ka NATO, mi ne treba da gubimo vreme, moramo da prevaziđemo ovaj zamrznuti konflikt i krenemo napred sa dinamičnijim evropskim trendom”, rekao je on.