Dok čelni ljudi Pokreta Samoopredeljenje i Demokratskog saveza Kosova troše i poslednje mogućnosti za eventualni sporazum o formiranju vlade, a Hašim Tači još uvek čeka da mu Aljbin Kurti javi da li prihvata premijerski mandat, i poznavaoci kosovskog ustava imaju potpuno različita mišljenja i žestoko su podeljeni kada je u pitanju tumačenje o rokovima i ovlašćenjima predsednika u ovom slučaju.
Profesor Ustavnog prava Mazlum Baraljiju u izjavi za Kosovo Onlajn nedavno je ukazao da predsednik po Ustavu nema ovlašćenja da postavlja vremenske rokove pobedničkoj partiji za imenovanje mandatara, ali za razliku od njega, stručnjak za ustavna pitanja Riza Smaka drugačije tumači član ustava 95/1.
Smaka, naime, tvrdi da predsednik ima pravo da odredi rok za određivanje mandatara, jer su konsultacije sa liderom Samoopredeljenja Aljbinom Kurtijem već obavljene.
“U ustavu piše da nakon izbora predsednik vrši konsultacije sa partijama ili koalicijama, koje imaju većinu u Skupštini Kosova za izglasavanje Vlade, i određuje mandatara. Tači je Kurtija pre sastanka 6. januara zvao nekoliko puta na konsultacije. Kurti nije dao ime mandatara i predsednik ima pravo da zaključi da on nema većinu za sastav Vlade”, objašnjava Smaka za Kosovo Onlajn.
Na istu temu politikolog Ramuš Tahiri ocenjuje da Samoopredeljenje i Demokratski savez Kosova nemaju dovoljno poverenja jedni u druge, zbog čega je izostao i sporazum za formiranje vladajuće koalicije.
Tahiri napominje da je ova nedelja ključna za postizanje političkog dogovora između ove dve stranke i dodaje da one moraju da naprave kompromis kako Kosovo ne bi ušlo u institucionalnu blokadu.
“Ukoliko ne mogu da postignu dogovor nema potrebe da se svađaju putem medija ili društvenih mreža nego neka objasne zašto nije došlo do dogovora. Postoje i druge opcije za formiranje Vlade, sa drugim partijama ili raspisivanje novih izbora”, kaže Tahiri.
DSK i Samoopredeljenje su juče poslali poslednje ponude putem društvenih mreža dok su zvanični sastanci lidera dve partije obustavljeni nakon poslednjih razgovora koji su održani još 8. januara.