Predsjednik Kosova Hashim Thaçi otvorio je petu godišnju konferenciju Međunarodnog udruženja poverenika za jezike.
Thaçi se zahvalio svim domaćim i međunarodnim učesnicima na datom doprinosu u zaštiti i promovisanju jezičkih prava.
“Kosovo njegovu etničku, jezičku i vjersku raznolikost smatra izvorom snage i bogatstva za dalji razvoj našeg demokratskog društva koje je zasnovano na vladavini prava. Građani Kosova imaju pravo da slobodno gaje, izražavaju i razvijaju njihovu kulturu i identitet, kao i da čuvaju i poboljšavaju bitne elemente njihovog identiteta, posebno vjeru, jezik, tradicije i kulturno naslijeđe. Jezička prava su bitna za demokratsko društvo“, rekao je predsjednik Thaçi, dodajući da su sastavni element očuvanja kulturnog identiteta, kao i spriječavanja marginalizovanja i diskriminacije.
Šef države je rekao da je obrazovanje na jezicima nevećinskih zajednica, njihovo korišćenje u medijima, javnoj i sudskoj administraciji, esencijalno za jednu demokratsku zemlju.
“Kosovo je stvorilo neophodne uslove da omogući svim građanima da slobodno gaje, izražavaju i razvijaju njihove jezičke identitete, garantujući im ova prava Ustavom i Zakonom o upotrebi jezika“, rekao je on.
Predsjednik Thaçi je rekao da kao mlada država, Kosovo ima najnaprednije jezičko zakonodavstvo na Balkanu, i poželio je da Kosovo bude model i drugim susjednim državama.
“Bez sumnje da je naša država dobar primjer mira i pomirenja, primjer dijaloga i izgradnje dobrih međuetničkih odnosa. Za jednu mladu državu, ova dostignuća u ovako kratkom vremenu, su ohrabrujuća”, rekao je on.
Ali i nasuprot tome, predsjednik Thaçi je rekao da treba da radimo istom posvećenošću i istim profesionalizmom kako bismo obezbjedili što viši nivo sprovođenja jezičkih prava i ljudskih prava uopšte.
Predsjednik Thaçi izrazio je uvjerenje da će ova konferencija pomoći u prevazilaženju izazova u zaštiti i promovisanju jezičkih prava na Kosovu, kao i u drugim zemljama sa višejezičnim karakterom.