Thaçi: Kosovo nema šta da krije


Thaçi je, u intervjuu bečkom dnevniku “Prese”, naglasio da su nedavni sporazumi u interesu Beograda i Prištine, doprinose normalizaciji odnosa i ubrzavaju procese evropske integracije Srbije i Kosova.

Istovremeno je ocjenio a je Srbija de fakto već priznala da je Kosovo nezavisna država.

“Svakog dana Beograd preduzima korake koji čine sve bližim zvanično priznanje Kosova”, rekao je Thaçi.

Na pitanje da li je tokom sukoba na Kosovu mogao zamisliti da će jednog dana voditi razgovore sa Vučićem i Ivicom Dačićem, Thaçi je kazao da tada pregovori nisu bili zamislivi.

“Nikada ne bih ni pomislio da ću igrati u istom fudbalskom timu, kao što je bio slučaj u avgustu na Samitu o zapadnom Balkanu u Beču”, rekao je Thaçi.

Kada je riječ o Specijalnom sudu, Thaçi je naglasio da je njegovo uspostavljanje bio veoma škakljiv zadatak, i da odluka nije bila jednostavna, ali da je donijeta.

To je, prema njegovim riječima, bila jedna međunarodna obaveza Kosova, a iako nije popularna, odluka je bila ispravna.

Upitan da li strahuje da će članovi njegove stranke postati meta suda, Thaçi je odgovorio da se ne radi o osobama, već o procesu, koji pruža šansu.

“Treba da pazimo na to šta će time dobiti zemlja. Ne bi trebalo sada diskutovati o imenima. Kosovo je odlukom da se uspostavi sud dokazalo međunarodnu zrijelost”, uvjeren je Thaçi koji je i lider Demokratske partije Kosova.

On naglašava da istorija ne može biti iznova pisana sudskim procesima, i podvukao da je Kosovo vodilo odbrambeni rat.

“Ne mogu dati garanciju da nije bilo, sa kosovsko-albanske strane, napada od strane ogorčenih ljudi. To se ne može, međutim, poistovetiti sa pokušajem genocida od strane Srba. Važno je da sada sve bude transparentno. Kosovo svakako nema šta da krije”, ističe Thaçi.

Upitan da li postoji šansa da Rusija prizna Kosovo, Thaçi je ocenio da “Rusi ne mogu biti veći Srbi od samih Srba”.

“Sklopili smo sporazume s Beogradom u cilju normalizacije odnosa. Zbog toga bi i Rusija trebalo da ima pozitivniji stav prema Kosovu i prizna našu nezavisnost. Želimo dobre odnose sa Rusijom. Međutim, vidimo kao prijetnju što Moskva želi da ima veći uticaj u regionu Balkana nego što je imala do sada. Što više vremena EU bude trebalo da primi region to će biti veća ta prijetnja”, kazao je Thaçi.

U intervjuu bečkom “Prese”, on se osvrnuo i na temu izbjeglica ocjenivši da je Kosovo bilo “indirektna žrtva” te krize.

Prema njegovim riječima, početkom godine je sa Kosova u EU postojala kratka faza ilegalne migracije, koju su kosovske vlasti zaustavile.

Thaçi je ukazao da se trenutno radi na vraćanju tih lica iz Njemačke i drugih zemalja, dodajući da je Kosovo ispunilo sve kriterijume za viznu liberalizaciju, te da Brisel ne bi trebalo, s tim u vezi, primjenjuje dvostruke standarde.

Upitan šta su bili razlozi za masovnu emigraciju sa Kosova, Thaçi je kazao da se radilo o triku krijumčara sa finansijskim interesima.

“Neke od njih smo uhapsili i sproveli informativnu kampanju kako bi građanima pojasnili da u zemljama EU ne mogu dobiti azil”, objasnio je Thaçi.

On je naveo da je Kosovo suočeno sa velikim socijalnim izazovima, ali da je bilo naprijetka, i da mora još mnogo biti učinjeno.

Ove godine, prema njegovim riječima, obezbjeđene su strane investicije u visini od 1,5 milijardi evra.

“Međutim ne možemo negirati da otvaranje novih radnih mjesta ostaje naš najveći problem. Političari svih zemalja regiona navode iste izazove – ekonomiju i radna mjesta. Na sreću nikada nije bilo toliko saradnje u regionu kao sada, a to je pokazao i Samit u Beču. Svaki političar regiona bi trebalo što pre da zatvori poglavlja prošlosti, jer još uvijek plaćamo cijenu ratova na prostoru bivše Jugoslavije”, zaključio je Thaçi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.