Privatne zdravstvene ustanove na Kosovu neće vršiti virološka ispitivanja ili ispitivanja PCR metodom na koronavirus, već samo serološke pretrage pomoću kojih se može utvrditi da li je neka osoba imala virus kovid-19, javlja RTK.
Ispitivanjem PCR metodom tačno se utvrđuje da li je virus prisutan u telu, zasniva se na analizi uzoraka brisa nosa i trenutno se radi samo u Nacionalnom institutu za javno zdravlje.
Jedna od novih mera Vlade Kosova za sprečavanje pandemije kovid-19 upravo je licenciranje privatnih zdravstvenih ustanova za obavljanje testova na kovid-19, u skladu sa važećim zakonima.
Ali, prema portparolu Ministarstva zdravlja Faiku Hotiju privatne klinike će moći da vrše samo serološke pretrage.
Pomoću seroloških testova se može utvrditi da li je osoba imala koronavirus i to se radi preko uzorka krvi.
Hoti kaže da je povećavanje pokrivenosti stanovništva testiranjem na kovid-19 strateški cilj nacrta akcionog plana radne grupe koji je osnovalo ovo ministarstvo zajedno sa Nacionalnim institutom za javno zdravlje Kosova koji uključuje čak i privatne zdravstvene ustanove.
„Specifični ciljevi su primena viroloških i seroloških testova. Što se tiče primene viroloških testova, predviđa se da proces testiranja bude decentralizovan, a pored Nacionalnog instituta za javno zdravlje, testove će obavljati i regionalni domovi zdravlja koji su pod nadležnošću tog instituta. Nacionalni institut za javno zdravlje Kosova će nadgledati testiranje u privatnom sektoru kao jedina institucija koja sprovodi važeće kovid-19 testove”, rekao je Hoti.
Šef privatne laboratorije “Analiza” u Prištini Valjon Sopa rekao je za Radio Slobodna Evropa da su spremni za početak seroloških ispitivanja.
Ali kaže da još nisu dobili informaciju da mogu da se prijave za licencu u Ministarstvu zdravlja.
“Imamo opremu za obavljanje raznih testova. Imamo dva uređaja. Dve kompanije su nam ponudile serološke pretrage za kovid-19. Serološki testovi se rade preko krvi i proverava se imunitet ili antitela iz kovida-19. Dakle, na osnovu njih će se videti da li je osoba imala kontakt sa zaraženom osobom i razvila infekciju“, rekao je Sopa.
Od početka pandemije na Kosovu, smatra se da se ne vrši dovoljno testiranja. Maksimalni broj testova izvršenih u jednom danu u Nacionalnom institutu za javno zdravje Kosova bio je oko 400.
Mikrobiolog Lulj Raka je za Radio Slobodna Evropa rekao da je porast broja slučajeva poslednjih nedelja povećao zahteve za testiranjem koji prevazilaze kapacitete Nacionalnog instituta za javno zdravlje.
On je rekao da ako se uzme u obzir da za svaki pozitivan slučaj u proseku postoji 36 kontakt osoba i sve one žele da budu testirane, dolazimo do zaključka da na 100 pozitivnih slučajeva dolazi oko 3.600 zahteva za testiranjem.
Raka smatra da bi obavljanje testiranja u privatnim zdravstvenim ustanovama omogućilo građanima da provere svoje zdravstveno stanje.
„U ovoj kategoriji mogu biti oni koji idu na godišnji odmor, zahtevi pripadnika dijaspore da se vrate u zemlje u kojima žive, kao i mnogi drugi. Testiranjem u privatnom sektoru oni koji nemaju simptome mogu otkriti da su poztivni. Ovakva dijagnostika bi pomogla u praćenju i sprečavanju razvoja bolesti“, rekao je Raka.