Tekućina prikupljena uzimanjem rutinskog razmaza za papa test može se koristiti za otkrivanje genetskih promjena izazvanih rakom endometrija i jajnika, otkrili su američki naučnici koji smatraju da će to otvoriti vrata razvoju novih testova za te smrtonosne bolesti.
Stručnjaci kažu da je test, iako ima ogromne potencijale, još uvijek godinama udaljen od raširene upotrebe.
No, ukoliko se daljnjim testiranjem pokaže učinkovitim ispunio bi značajnu prazninu.
Trenutno nema testova koji pouzdano mogu otkriti bilo rak jajnika bilo rak endometrija koji napada unutrašnju stijenku maternice.
Naučni timovi već godinama pokušavaju otkriti test koji bi dovoljno rano otkrio takve tumore kad su izgledi za uspješnije liječenje veći.
“Papa razmaz imao je nevjerovatan učinak na smanjenje učestalosti raka vrata maternice u SAD”, kaže Andrea Myers s Dana-Farber instituta za rak koja je pisala uvodnik istraživanju objavljenom u časopisu Science Translational Medicine.
“Pomanjkanje jednako učinkovitih pretraga za žene koje su izložene većem riziku raka endometrija i jajnika stvorilo je mnogo interesa za razvoj testova koji bi identificirali te karcinome uz pomoć njihova genetskog potpisa – zbira specifičnih mutacija u njima”, kazala je.
“Uspjeli smo detektirati 100% endometrijskih karcinoma i 40% tumora jajnika čak i u najranijim fazama bolesti i to bez lažno pozitivnih rezultata”, kazao je Luis Diaz, onkolog s Johns Hopkinsa koji je radio na istraživanju.
U SAD godišnje od te dvije vrste karcinoma oboli 70.000 žena i umre 23.500 žena.