Osobe s dijagnosticiranim bipolarnim poremećajem često se susreću s problemom dobivanja adekvatne psihološke pomoći, a nova vrsta online intervencije mogla bi im itekako pomoći.
92% pacijenata koji su sudjelovali u pokusnom testiranju kojeg su razvili profesori s britanskog Univerziteta u Lancasteru, izjavili su da sadržaj smatraju pozitivnim.
Jedna sudionica izjavila je da joj je ova terapija promijenila život, te je dodala: “Naišla sam na neke spoznaje unutar ponuđenih modula koji su mi značajno pomogli da preživim neke od najgorih trenutaka. Ne mogu uopće iskazati značaj toga, s obzirom da je doprinijelo u situaciji pitanja između života i smrt. Moj suprug i ja smo neizmjerno zahvalni zbog neizmjernog uticaja koje je ovo iskustvo imalo na našu obitelj.”
Terapeutske dobrobiti koje su pohvalili sudionici ispitivanja uključivale su stabilnost, primanje dodatne pomoći od obitelji i prijatelja, manje oslanjanje na uslužnost zdravstvenih djelatnika i poboljšanu mogućnost samoupravljanja svojim životom.
Jedan ispitanik opisao je ovakvu vrstu pomoći kao vrlo praktičnu intervenciju koja je pozitivna, djeluje osnažujuće na pacijente i pomaže im, te nije nimalo patronizirajuća.
Usredotočenost na poboljšanje i podupiranje pacijenata da žive puniji i smisleniji život, uz prateće simptome, dio je programa terapije koja uključuje elemente kognitivne terapije ponašanja i psihološke edukacije koju pacijenti dobivaju preko audio-vizualnih modula, uz alat kojim mogu bilježiti raspoloženje, interaktivne radne listiće i praktične primjere.
Liječnici uključeni u rad ovog pionirskog pothvata izjavili su da smatraju da ovakva vrsta online intervencije može biti način kako prevladati teškoće koje onemogućuju osobama koje boluju od teških mentalnih bolesti da upravljaju svojim stanjem.
Daljnja istraživanja su potrebna kako bi ova vrsta terapije bila dostupna svim pacijentima u Velikoj Britaniji, a zatim i šire.