Političke tenzije u Crnoj Gori nakon predsjedničkih izbora i dalje se ne stišavaju, već su odgođene sve aktivnosti crnogorskog Parlamenta, a iz Izbornog štaba Miodraga Lekića najavljeni su i protesti povodom rezultata izbora.
Politička kriza u Crnoj Gori nije smanjena ni nakon što je Državna izborna komisija (DIK) objavila preliminarne rezultate glasanja, prema kojima je pobijedio Filip Vujanović, pošto Lekićev Izborni štab osporava te rezultate i traži ponovno prebrojavanje glasačkih listića.
DIK je saopćio da je, prema preliminarnim rezultatima, predsjednički kandidat Demokratske partije socijalista (DPS) i aktuelni predsjednik države Filip Vujanović pobijedio na izborima, jer je za njega glasalo 161.940 birača ili 51,21 posto, a za Lekića 154.290 ili 48,79 posto.
Lekić je, međutim, prema podacima njegovog Izbornog štaba, osvojio 50,5 posto glasova, a Vujanović 49,5.
Međusobne optužbe
Lekić je poručio Vujanoviću da je njegov zahtjev da prizna poraz na izborima groteskan, dodajući da se Vujanović “lažno predstavlja kao pobjednik izbora za predsjednika Crne Gore”.
“Potpredsjednik DPS-a Filip Vujanović nastavlja sa slanjem nepristojnih ponuda cijeloj javnosti i meni lično. Zahtjev ili upućivanje molbe meni da priznam poraz na predsjedničkim izborima zvuči groteskno”, naveo je Lekić u izjavi za medije.
Lider Pokreta za promjene i jedan od čelnika Demokratskog fronta (DF) Nebojša Medojević kazao da će taj opozicioni savez do daljnjeg bojkotirati rad crnogorskog Parlamenta i najavio proteste povodom rezultata predsjedničkih izbora.
“Naši provjereni ljudi provjeravaju izborni materijal. Bojkotujemo Parlament do daljnjeg. Biće i protesta. Borićemo se za pobjedu do kraja”, poručio je Medojević.
Reagirao je i crnogorski premijer Milo Ðukanović, navodeći da bi najavljeni opozicioni bojkot Parlamenta, zbog rezultata predsjedničkih izbora, predstavljao već viđen scenario i pogrešan politički potez.
„Država će, u svakom slučaju, nastaviti da funkcioniše, kakvi god bili potezi pojedinih političkih subjekata, manje ili više racionalni”, kazao je Ðukanović.
On je naveo da je pobjeda Vujanovića na predsjedničkim izborima nesporna, ali je dodao da DPS nema ništa protiv dodatnih provjera.
“Prebrojani glasački listići pokazali su da je Vujanović pobjednik, a oni koji sumnjaju u rezultate mogu izvršiti provjere kroz određene procedure. Vrlo smo raspoloženi da omogućimo sve provjere i da se svi uvjere u regularnost izbornog procesa i tačnost podataka koji su saopšteni”, istakao je Ðukanović.
Predstavnik Izbornog štaba Miodraga Lekića Branka Bošnjak kazala je u srijedu da je do sada, kada su u pitanju predsjednički izbori u Crnoj Gori, najviše nepravilnosti registrirano na glasanju u Podgorici, zbog čega će podnijeti prigovore Opštinskoj izbornoj komisiji.
Mnogobrojne zamjerke
Ona je navela da su na biračkim mjestima u Podgorici brojni slučajevi da su Vujanoviću pripisivani glasovi koje je dobio Lekić. Također je kazala da je, na osnovu podataka dobijenih uvidom u birački materijal, otkriveno da su brojne zloupotrebe počinjene i na glasanju putem pisma, kao i prebacivanjem važećih i nevažećih listića na Vujanovićev konto.
Prema njenim riječima, u pregledanom materijalu pronađeni su i glasački listići koji na poleđini nemaju obavezujući pečat Biračkog odbora, a na kojima je bio zaokružen Vujanović.
Predsjednik DIK-a Ivan Kalezić kazao je da je Lekićev Izborni štab tražio uvid u izborni materijal u 19 od 21 crnogorske opštine, a Vujanovićev štab u pet opština.
“Vujanovićev Izborni štab podnio je zahtjev za uvid u izborni materijal u opštinama Kotor, Mojkovac, Herceg Novi, Žabljak i Budva. Jedine opštine u kojima Lekićev izborni štab do sada nije tražio uvid u izborni materijal su Danilovgrad i Pljevlja”, rekao je Kalezić.
Kolegijum predsjednika Skupštine Crne Gore Ranka Krivokapića odlučio je da odloži sjednice parlamentarnih radnih tijela, a neće biti ni plenarnih zasjedanja, dok se ne saopće konačni rezultati predsjedničkih izbora.
Nedjeljni predsjednički izbori bili su šesti od uvođenja višestranačkog sistema u Crnoj Gori, odnosno drugi nakon sticanja nezavisnosti 2006.godine.
Posmatrači Vijeća Evrope i OEBS-a saopćili su da su predsjednički izbori, sa tehničke tačke gledišta, provedeni na profesionalan i efikasan način i da su osnovna prava uglavnom ispoštovana.