„Početkom juna ove godine policijsko udruženje ‘Emijet-sen’ podvlači tragičan bilans: Od 31. maja su protesti u Gezi parku u Istanbulu u punom jeku, samim tim policija je u punoj pripravnosti i radi bez pauze – a u svom tom haosu nekoliko policajca izvršava samoubistvo. Policijsko udruženje zbog talasa samoubistava krivi vladu jer su policajcima nametnuti neljudski uslovi rada. Udruženje tvrdi kako su policajci često morali da spavaju i na ulici a da nisu dobijali ni dovoljno hrane. Turska policija je uputila žestok demanti. Saopšteno je kako su pripadnici policje počinili ‘samo’ četiri samoubistva i da ona nemaju nikakve veze sa protestima.
Dakle, nema razloga za uzbuđenje. Međutim, od početka protesta pa do sredine jula, što znači za oko šest sedmica, broj samoubistava porastao je na 17“, piše Ziddojče cajtung i napominje kako se nakon toga stvari okreću i priča zvuči potpuno drugačije.
Osjetljivost turskih policajaca
„Mediji citiraju objašnjenje direktora policije, Mehmeta Kiličlara koji kaže kako su socijalne mreže sa ogromnom kritikom upućenoj na račun policije krive za talas samoubistava policajaca. ‘Negativni komentari’ odnose se na primjedbe kako su policajci neobuzdano iz dana u dan nasrtali na uglavnom mirne demonstrante i ciljano u glavu gađali suzavcem, izbijali oči gumenim mecima i proutzrokovali smrt najmanje petoro demonstranata a povrijedili preko pet hiljada ljudi – mnoge od njih teško“, piše list iz Minhena.
Ziddojče takođe napominje kako u Turskoj godišnje 25 policajaca u prosjeku izvrši samoubistvo, međutim u tekućoj godini je taj broj porastao na 40. Što će reći da je broj samoubistava skoro udvostručen. „Ali, zar je moguće da je sve to povezano sa kritikama na socijalnim mrežama? Jesu li turski policajci zaista toliko osjetljivi da kritike na Tviteru primaju toliko k srcu? Onda bi u svakom slučaju moralo da dođe i do talasa samoubistava kritički nastrojenih novinara koje pripadnici AKP partije svakodnevno šikaniraju ili im öak i prijete“, zaključuje Ziddojče cajtung.