Takse od 100%: „Kupi domaći proizvod, izaberi zastavu države Kosovo!”

Trgovinski rat između Prištine i Beograda, nastao uvođenjem takse od 100 odsto na robu iz Srbije i BiH, personifikaciju je dobio u lokalnom rivalstvu između dva keksa: Plazma i Sempre. Jedan sinonim za srpske proizvode, drugi za kosovske. Čiji proizvodi su bolji, može li Sempre da zamjeni Plazmu? Od ishoda ove “bitke” zavisiće i to da ukoliko jednog dana takse budu ukinute, “srpske zastave ne preplave kosovske markete”.

Plazmu, koja je sinonim za srpski proizvod, u Prištini, kako tvrde, niko više ne kupuje, mijenjaju je domaćim keksom iz Prizrena pod nazivom Sempre, prenele su reporterke DW, koje su početkom decembra obilazile radnje u Prištini.

U poslastičari koju su obišle, priznali su im da je originalan recept plazma-torte podrazumjevao Plazmu, ali su još tada naveli da je već neko vrijeme prave sa keksom Sempre. Jeftiniji je i ukusniji, smatraju u poslastičari.

“Moramo da vodimo računa da ne kupujemo srpske proizvode, bez obzira na poreze. Moramo da ih ignorišemo”, poručila je tom prilikom jedna građanka Prištine.

Uvođenje takse od 100 odsto na proizvode iz Srbije i BiH, pravdano je takođe i potrebom zaštite domaćeg tržišta i promovisanja domaćih proizvoda. Mjesec dana nakon uvođenja takse na snagu je stupilo i administrativno uputstvo kojim je predviđeno da u svakoj prodavnici na Kosovu pored cijene proizvoda mora biti istaknuta i zastava zemlje porijekla.

Ovu mjeru „zaštite domaćih proizvoda“ pohvalio je i vlasnik uroševačkog Plus Center marketa Sylejman Neziri, koji već godinama svoj marketing zasniva na činjenici da ne nudi proizvode iz Srbije. Neziri smatra da „domaći proizvodi nisu dobili nikakvu šansu.

„Sramota je to što se svi proizvodi uvoze iz Srbije a da lokalnim preduzetnicima nije data šansa, nezavisno od toga što kvalitet proizvoda nije baš visok“.

„Cilj ovog administrativnog uputstva je da se kupcima omogući da lakše identifikuju robu i da se opredele za domaće proizvođače,“ preneo je portal Koha prilikom najave primjene ovog akta.

Međutim, primjena ovog administrativnog uputstva prouzrokovala je nevolje za jednu radnicu u prištinskom „Super Viva“ marketu. Naime, njenom nepažnjom pored keksa „Noblice“ našla se zastava Kosova, što je tržišna inspekcija Kosova pronašla, a mediji preneli.

Gotovo istovremeno, javno mnjenje u Prištini uzburkao je i, kako su ga mediji nazvali, „Plazma tender skandal“.

„Centralna agencija za javne nabavke kriterijumima postavljenim na ovom tenderu, ne samo da je oštetila domaće proizvođače, već je i favorizovala srpske proizvode i ukinula odluku Vlade o zabrani kupovine srpskih proizvoda,“ naveo je Insajderi.

Naime, 14. januara ova agencija, putem tendera u vrednosti od 23.5 miliona eura, predložila je kupovinu proizvoda kao što su Euro krem, Plazma, Vegeta, Sardina, Argeta, Pop kek, Red Bul, Petit beure… Zbog ovog slučaja jedna osoba poslata je pred disciplinsku komisiju.

I dok mediji već duže vrijeme izvještavaju o tome koliko je Srbija izgubila, a Kosovo dobilo od uvođenja takse, iz Kluba kosovskih proizvođača poručuju da tek sada efekti takse počinju da se vide. Navode da se u prošlosti retko dešavalo, kao sada, da u supermarketima dominiraju kosovski proizvodi.

Kao dokaz, dostavili su fotografiju marketa na čijim rafovima ima više Sempre keksa nego Plazme.

Ipak, kako kosovski mediji prenose, pronalaze se načini zaobilaženja slova zakona. Na Kosovu se u nekim prodavnicama i dalje prodaju srpski proizvodi, tako što se na rafovima na kojima se ovi proizvodi izlažu, postavlja zastavica neke druge države.

Ovakva dešavanja privukla su pažnju kosovskog ministra trgovine i industrije, Endrita Shale koji zahtjeva od inspekcije u okviru ovog ministarstva da pooštri kontrole kako bi se obezbjedila primjena ovog administrativnog uputstva.

Ukoliko se ukinu takse, marketi na Kosovu biće preplavljeni srpskim zastavama

Spekulacije o mogućnosti ukidanja takse, izazvale su bojazan kod direktora inspektorata u Prizrenu Islama Thaçija, koji je upitao: Šta poslije takse?

Thaçi je zaključio da, ukoliko takse budu ukinute, a administrativno uputstvo ostane na snazi, ksoovski marketi biće preplavljeni srpskim zastavama.

„Sada je na građanima da se opredjele za domaće proizvode. Kupi domaći proizvod, izaberi zastavu države Kosovo!” zaključuju iz Kluba kosovskih proizvođača.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.