Dalida Kozlić, aktivistica za prava životinja iz Sarajeva, dobro upoznata s organiziranjem arena za krvoločne borbe pasa, kaže da postoje različiti oblici organiziranja borbi pasa te da to rade obično ljudi iz kriminalnog miljea.
Hemijski stimulansi
– Uvijek su povezani s narkomafijom i ilegalnim klađenjem. Što se BiH tiče, najviše su prisutne borbe pasa u Kantonu Sarajevo i na teritoriju Istočnog Sarajeva i Pala. Trenutno je vrlo popularno organiziranje borbi po obroncima Bjelašnice, Igmana i Trebevića – otkrila je Kozlić za naš list.
Kaže da se borbe, osim ličnih dogovora, ugovaraju i dobro šifriranim porukama putem društvenih mreža.
– Postoje dobro uhodane tajne grupe na Facebooku gdje se organiziraju i borbe i klađenja. U igri su ogromne sume novca, uplaćuju se opklade i od 10.000 KM – istakla je Kozlić.
Ona dodaje da se među psima lutalicama mogu vidjeti oni koji su nekada bili vlasnički, ali su u nekoj od borbi poraženi pa su ih vlasnici nemilosrdno pustili na ulicu, što je dodatna opasnost za građane. Tehnike treniranja su doslovno jezive, od izgladnjivanja koje traje danima, premlaćivanja, treniranja na živim metama, u pravilu napuštenim psima, do davanja hemijskih stimulansa tim psima.
Bogdana Mijić, članica Udruženja za zaštitu životinja „Noa” iz Banje Luke, ističe da svi znaju da se borbe organiziraju, ali da niko ništa ne poduzima.
– Nije to toliko ni sakriveno. Može se upratiti, policija bi trebala da uđe u trag organizatorima, jer ovakve borbe spadaju u djela organiziranog kriminala – kazala je Mijić.
Ni veterinari ne mogu puno toga napraviti u sprečavanju jer organizatori planiraju sve do u detalje. Tako povrijeđeni pas nikada ne ide na liječenje u veterinarsku stanicu, nego mu se daju antibiotici ili se plaćaju ilegalni veterinari, kojih je danas bez posla mnogo.
Ptice na grani
Igor Jerković, direktor Veterinarske stanice Sarajevo, rekao je za naš list da je imao takvih slučajeva kada su vlasnici tražili da zaliječi rane psu povrijeđenom u borbi.
– Imao je brojne rane od ugriza, trganja… U posljednje vrijeme toga nema, barem se ja nisam susretao s takvim pojavama. Međutim, i ptice na grani znaju da se borbe organiziraju i da se stječu ogromna finansijska sredstva klađenjem na životinje – dodao je Jerković.
Srbijanska Yu-arena redovno donosi izvještaje s borbi pasa
Brojna su online oglašavanja iz susjedne Srbije s izvještajima o borbi pasa. Jedna od takvih internet-stranica je i Yu-arena. U impresumu online izdanja Yu-arene piše da je časopis osnovan 1992. godine i namijenjen isključivo ljubiteljima i odgajivačima pit bul terijera. Također, administratori navode da je ovo jedinstven časopis u Evropi u kojem ljubitelji pasa mogu pročitati i izvještaje s mečeva održanih u državama bivše Jugoslavije.
Psima daju drogu i steroide
Vlasnici pasa za borbu ne prezaju ni od toga da im daju ekstazi ili spid, a ubrizgavaju im i steroide da bi bili što krvoločniji u borbi. U javnost je posljednji put priča o takvoj borbi dospjela 2011. godine iz zeničkog naselja Crnile, kada je grupa od više muškaraca u ringu za borbu uz povike huškala pse na borbu. Stručnjaci tvrde da su ovi psi tempirane bombe koje mogu eksplodirati u svakom trenutku te ubiti bilo koga ko im se približi, a za sve su krivi njihovi beskompromisni vlasnici.