A, sada naučnici sa Univerziteta u Amsterdamu (UvA) vjeruju da su otkrili rješenje, za koje tvrde da im je bilo pod nosom cijelo vrijeme.
Naime, Egipćani su teret prenosili preko pijeska u pustinji na velikim “sanjkama”. Bila su to vrlo bazična sredstva za transport; velike ploče s krajevima lagano zavrnutim prema gore.
A, kad pokušate takve konstrukcije s velikim teretom povući po pijesku, one se ukopavaju stvarajući nakupine pijeska ispred sebe, zbog čega bi se ispred njih stalno moralo čistiti.
S druge strane, kad je u pitanju mokri pijesak, takvih problema nema. Kod pijeska s određenom količinom vlage, kapilarni mostovi (u principu mikrokapi vode koje povezuju zrnca pijeska jedno s drugim), stvaraju se preko zrnaca, što udvostručuje relativnu čvrstoću materijala, piše ‘Gizmodo’.
Zbog toga se pijesak ne nagomilava i dvostruko smanjuje snagu potrebnu za vučenje.
Egipćani su to očito znali, a na crtarijama na zidu grobnice Djehutihotepa prikazana je upravo scena u kojoj robovi vuku golemi kip svog vladara, pri čemu se jasno vidi kako jedan od njih ispred saonica polijeva pijesak tekućinom.